Kazimierz Cuch

Wielkanoc to święto radości [ROZMOWA]

 Wielkanoc to święto radości [ROZMOWA]
Kazimierz Cuch

Ksiądz Zbigniew Stanios z sanktuarium w Kałkowie o Wielkanocy

-Czym jest Wielkanoc dla katolika?
- Jest to największe wydarzenie w życiu chrześcijanina. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który pokonuje śmierć i budzi w nas nadzieję życia wiecznego. To wielkie święto radości. Blask chwały Zmartwychwstałego wskazuje nam, każdemu katolikowi drogą zwycięstwa nad słabością i grzechem, drogę naszego życia.

- Jakie są religijne symbole Wielkanocy?
- Chrześcijańskie symbole Wielkanocne to palma - po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo; ogień - znak Chrystusa – Światłości rozpraszającej mroki; paschał – gdy płonie mówi o pragnieniu Chrystusa; woda – znak życia nadprzyrodzonego; chleb - pamiątka Chleba - Jezusa, który zstąpił z nieba na ołtarze; jajko - symbol płodności, odradzającego się życia i znak zwycięstwa nad śmiercią; baranek - symbol Jezusa Zmartwychwstałego; sól -jest symbolem zachowania od zepsucia i ma właściwości oczyszczające; olej - jako krzyżmo zbawienia. .

-Czym jest triduum paschalne, a czym msza rezurekcyjna?
- Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to szczyt całego roku liturgicznego. Obejmuje Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Rezurekcja to inaczej zmartwychwstanie. W Kościele katolickim jest to pierwsza msza święta z okazji uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, połączona z procesją. Procesja rezurekcyjna jest wyrazem radości wiernych.

-Jak wierni powinni obchodzić Święta Wielkiej Nocy?
- Rodzinnie i wspólnotowo. Przy stole Eucharystycznym, podczas mszy św. w kościele i przy stole świątecznym w domu, w radości i pokoju, wzajemnej życzliwości i miłości.

Kazimierz Cuch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.