Wielkie czystki w polskich sądach za nami. W Wielkopolsce Ziobro wymienił czterech prezesów sądów

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Norbert Kowalski

Wielkie czystki w polskich sądach za nami. W Wielkopolsce Ziobro wymienił czterech prezesów sądów

Norbert Kowalski

Wielkie czystki w sądach w Polsce dobiegły końca. Do połowy lutego Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, mógł dowolnie odwołać i powołać jakiegokolwiek prezesa sądu powszechnego. W ten sposób w całym kraju posady straciło 130 prezesów i wiceprezesów sądów. Nie najgorzej na tym tle przedstawia się sytuacja Wielkopolski, gdzie odwołano zaledwie czterech prezesów.

W samym Poznaniu minister sprawiedliwości na początku stycznia odwołał dwoje prezesów. W Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto posadę straciła dotychczasowa prezes Ewa Negra-Kujawa. Na jej miejsce powołany został sędzia Kamil Antkowiak, który po zaledwie kilku dniach, zrezygnował ze stanowiska. Nowym prezesem został Wojciech Wieczorkowski.

Z kolei w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe Miasto i Wilda ze stanowiska został odwołany sędzia Rafał Kubiak. Jego miejsce zajęła Danuta Felińska-Żukowska. Pod koniec stycznia w „Głosie Wielkopolskim” pisaliśmy o tym, że sędzia Felińska-Żukowska od prawie 11 lat uczestniczy w sądowym sporze o budowę drogi osiedlowej. Zdaniem sąsiadów i prawników, skutecznie przeciąga tę sprawę, która toczy się w sądzie... na czele, którego sama stanęła.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości wyjaśniali te zmiany złą oceną prac obu sądów.

W dalszej części artykułu przeczytasz o tym, jak uzasadniono konieczność zmiany sędziów, a także, co o zmianach sądzi Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.