Wiemy już, na co można oddać obywatelski głos

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka

Wiemy już, na co można oddać obywatelski głos

Filip Pobihuszka

Znamy już pomysły, które powalczą o realizację w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2016 w Kożuchowie. Głosowanie rusza od 1 lutego.

Niemal dokładnie przed miesiącem opisywaliśmy na łamach „GL” szczegóły tegorocznego budżetu obywatelskiego dla gminy Kożuchów. Do 20 stycznia ratusz miał opublikować listę tych wniosków, które pomyślnie przeszły weryfikację i na które będzie można oddać swój głos. Tak też się zresztą stało, bo stosowną informację burmistrz Paweł Jagasek udostępnił za pośrednictwem facebooka już w ubiegły wtorek.

Tak więc głosować będzie można na pięć projektów: rewitalizację i rozbudowę boiska do siatkówki przy ul. Kącik Szczęścia w Kożuchowie, budowę miejsca wykorzystywanego do kąpieli wraz z miejscem rekreacyjnym, przy ul. Moniuszki w Kożuchowie, remont chodnika wraz z wykonaniem zatoki parkingowej przy ul. 22 Lipca w Kożuchowie, adaptację byłej hydroforni na świetlicę wiejską we wsi Cisów oraz remont i utwardzenie dróg gruntowych w Studzieńcu i wszystkich trzech Mirocinach.

70 tysięcy złotych to kwota przeznaczona na tegoroczny budżet obywatelski w Kożuchowie

Co ciekawe, wymienione wyżej pięć wniosków to... jedyne wnioski, jakie wpłynęły do kożuchowskiego ratusza. A mało brakowało do tego, by dwa z nich przepadły na starcie. Okazuje się bowiem, że burmistrz miał zastrzeżenia co do budowy kąpieliska na Gliniankach i utwardzania dróg gruntowych. - Z jednej strony pan burmistrz nie chciał inwestycji, która w przyszłych latach mogłaby generować dodatkowe koszty, mówię tu o kąpielisku, a z drugiej chodziło o to, że utwardzanie dróg w czterech różnych sołectwach nie jest jednolitą inwestycją - wyjaśnia Marcin Jelinek, radny i przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego. Ostatecznie jednak do głosowania dopuszczona została cała piątka.

Smuci niestety mała liczba złożonych wniosków. Według M. Jelinka to efekt regulaminu budżetu obywatelskiego, który należałoby zmienić tak, by zwiększyć szanse obszarów wiejskich. - Boję się, że po ostatnim głosowaniu wsie mogą się zniechęcić, co odbije się na frekwencji - mówił w grudniu radny. Jak widać, nie pomylił się.

W poprzednim głosowaniu zwyciężył projekt „miejski”. Czy tak będzie i tym razem? Szanse na taki obrót spraw są naprawdę spore.
Filip Pobihuszka W poprzednim głosowaniu zwyciężył projekt „miejski”. Czy tak będzie i tym razem? Szanse na taki obrót spraw są naprawdę spore.

Głosować będzie można przez cały luty. Każdy mieszkaniec gminy będzie mógł oddać głos na jedno zadanie za pomocą specjalnego formularza dostępnego w sekretariacie urzędu gminy, u sołtysów oraz na stronie internetowej gminy. Wypełniony formularz należy wrzucić do urny w ratuszu lub wysłać pocztą tradycyjną. Po zeskanowaniu można też przesłać go pocztą elektroniczną na adres [email protected].

Ustalenie i publikację wyników głosowania kożuchowski magistrat zaplanował na marzec.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.