Jarosław Miłkowski

Wierni pójdą w procesjach na Boże Ciało

Wierni pójdą w procesjach na Boże Ciało Fot. Archiwum "GL"
Jarosław Miłkowski

W czwartek Boże Ciało. W Gorzowie procesji będzie przewodniczyć bp Tadeusz Lityński. A gdzie jeszcze wierni będą świętować?

Wybieracie się w czwartek na procesję Bożego Ciała? W Gorzowie po raz pierwszy od lat będzie ona szła inną trasą niż dotychczas. Tym razem nie będzie ołtarzy przy Białym Kościółku oraz czerwonym kościele przy ul. Warszawskiej.

- Pierwszy ołtarz będzie pomiędzy kinem Słońce a McDo-nalds’em, czyli tam gdzie zwykle. Drugi ołtarz będzie przy IV Liceum Ogólnokształcącym, trzeci obok kapliczki Matki Boskiej przy Galerii Askana, a czwarty obok katedry – wylicza nam Michał Wieczorek, szafarz z katedry. To oznacza, że procesja przejdzie ulicami: Sikorskiego, Wybickiego, Łokietka, Estkowskiego, Konstytucji 3 Maja i ponownie Sikorskiego. Procesja ruszy tuż po mszy, która rozpocznie się w katedrze o 10.00.

- W trakcie procesji kierowcy powinni liczyć się z czasowym wstrzymaniem ruchu, a mieszkańcy z czasowym zawieszeniem komunikacji miejskiej na trasie przemarszu. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz zwracanie uwagi na komunikaty policji oraz osób odpowiedzialnych za przejście procesji – mówi Rafał Kraj-czyński, miejski inżynier ruchu.

Procesja z katedry prawdopodobnie będzie największą w regionie. Co roku uczestniczy w miej kilka tysięcy osób. W tym roku monstrancję z Najświętszym Sakramentem będzie niósł bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Ta procesja nie będzie jedynym czwartkowym przemarszem wiernych w Gorzowie. Od 12.00 do 13.30 procesję organizuje parafia na Wieprzycach. Wierni przejdą od kościoła św. Trójcy przy ul. Kostrzyńskiej do bramy wjazdowej przy Miejskim Zakładzie Komunikacji i z powrotem. Trzecia czwartkowa procesja w Gorzowie przejdzie natomiast z kościoła św. Józefa przy ul. Brackiej do kościoła Chrystusa Króla przy ul. Woskowej. Co ciekawe, pierwszy ołtarz będzie żywy – utworzony z dzieci pierwszokomunijnych. Około 16.30, gdy procesja już się zakończy, obok kościoła przy ul. Woskowej odbędzie się tradycyjny festyn. Inne parafie w mieście organizują procesje w niedzielę. Przypomnijmy też: czwartek to dzień z ustawowym zakazem handlu. Większe zakupy lepiej więc zrobić w środę.

* Międzyrzecz- Parafia-Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski
Po Mszy Świętej o godz. 10.30 w Kościele św. Wojciecha, ulicami miasta wyruszy procesja, której punktem końcowym będzie Sanktuarium.

* Strzelce Krajeńskie- Parafia p.w. Świętego Wojciecha
Procesja przejdzie ulicami: Gorzowską, Al. Wolności, Brzozową i Ks. Wyszyńskiego ruszy po Mszy Świętej o godz. 10.

* Drezdenko- Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego
Trasa przebiegać będzie ulicami: Kościelną, Kościuszki – deptakiem, Starym Rynkiem I zawróci ul. Szkolną do kościoła. Procesja Eucharystyczna do wyruszy po sumie o godz. 10.00. Księżą zapraszają do udziału głównie dzieci komunijne.

* Sulęcin- Parafia św. Henryka
Procesja ruszy ulicami: Kościuszki, Kupiecką, Osiedlem Kupieckim zaraz po Mszy Świętej, która odbędzie się o godz. 9.00.

* Kostrzyn nad Odrą- Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Po Mszy Świętej o godz. 9.00 wyruszy procesja Eucharystyczna ulicami: Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wojska Polskiego, Gorzowską i Wodną.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.