Wieści z Bydgoszczy. Kończą prace nad projektami budowy dróg rowerowych

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
RED

Wieści z Bydgoszczy. Kończą prace nad projektami budowy dróg rowerowych

RED

Drogowcy kończą prace nad projektami budowy dróg rowerowych. Ścieżki wybudują już w przyszłym roku.

Ratusz chce mocno rozszerzyć infrastrukturę rowerową w wielu punktach miasta. Przeznaczono na to kwotę aż 11 milionów złotych. Dzięki temu cykliści mają zyskać nawet kilka kilometrów nowych ścieżek. - Obecnie trwają prace nad projektami budowlanymi i wykonawczymi. Planujemy je zakończyć już w przyszłym roku - informuje Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Roboty budowlane również planowane są na przyszły rok. Drogowcy chcą przeprowadzić prace na kilku wybranych wcześniej odcinkach. - Zadanie podzielimy na pakiety. Za kilka miesięcy chcemy rozpocząć pierwszy z nich - zapowiada Kosiedowski.

A w planach urzędników jest dość sporo miejsc, gdzie wybudowane zostaną zupełnie nowe ścieżki. Mają one powstać wzdłuż ulicy Kruszwickiej od ronda Grunwaldzkiego do placu Poznańskiego włącznie, Wiatrakowej, Łochowskiej i wokół ronda Grunwaldzkiego. Powstanie również ścieżka przy ulicy Grunwaldzkiej aż do Węzła Zachodniego. W projektach tych inwestycji zatwierdzono już pomysły mieszkańców, zgłoszone podczas konsultacji społecznych.

Najważniejszą inwestycją ma być jednak budowa dróg rowerowych pomiędzy dworcem PKP a Bartodziejami. Wytyczony pas dla jednośladów poprowadzony zostanie wzdłuż Warszawskiej, Śniadeckich, Krasińskiego, Markwarta, Sieńki, Moniuszki i Skłodowskiej-Curie.

Poza tym ścieżki powstaną w ramach innych inwestycji, które już trwają lub rozpoczną się w 2016 roku. To m.in. przebudowa Grunwaldzkiej i Chodkiewicza oraz rozbudowa Trasy Uniwersyteckiej.

Ścieżka wokół ronda GrunwaldzkiegoPlan jest taki, aby na rondzie Grunwaldzkim wydzielić dwukierunkowe drogi dla rowerów. Mają one powstać wokół całego ronda wraz z wyprowadzeniami do sąsiednich ulic. Budowa nowych ścieżek niesie ze sobą również zmiany w układzie drogowym. Najpoważniejszą wydaje się być likwidacja wyspy trójkątnej przy wlocie ulicy marszałka Ferdynanda Focha. Drogowcy już zapowiadają, że ten etap inwestycji może mocno zakłócić ruch na obciążonym prawoskręcie, lecz bez wyspy ruch ma być prostszy.
Ulica GrunwaldzkaBudowę ścieżki dla cyklistów podzielono na trzy części. Pierwsza to projekt od Kraszewskiego do ulicy Czarna Droga. Droga dla rowerów znajdzie się po obu stronach jezdni i będzie przedłużeniem dróg, jakie powstały w ramach przebudowy Węzła Zachodniego. Jak czytamy w opisie projektu budowa ścieżki będzie wymagała przestawienie dwóch słupów oświetleniowych oraz wiaty przystankowej przy zatoce autobusowej za ulicą Kraszewskiego. Druga część to odcinek od ulicy Czarna Droga do Granicznej. W tym przypadku po stronie północnej wydzielona zostanie osobna ścieżka rowerowa, a po stronie południowej ruch rowerzystów będzie odbywał się na jezdni serwisowej (do ulicy Wrocławskiej). Jak informują drogowcy na niej dopuszczony będzie ruch cyklistów pod prąd na drodze jednokierunkowej. Trzecia część projektu zakłada poprowadzenie ścieżek po obu stronach jezdni od ulicy Granicznej do ronda Grunwaldzkiego. Wraz z inwestycją budowy ścieżki na ulicy Grunwaldzkiej będą również prowadzone inne prace. To m.in. przebudowa odcinków oświetlenia ulicznego, modernizacja dwóch sygnalizacji świetlnych i budowa dwóch odcinków kanalizacji deszczowej. Łącznie na Grunwaldzkiej powstanie 1500 metrów nowej ścieżki.
Ulica KruszwickaPo obu stronach, na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do placu Poznańskiego. Drogowcy informują, że na niewielkim fragmencie na tym odcinku konieczne jest zaprojektowanie pieszo-jezdni, aby umożliwić dojście do pobliskich działek. Ścieżka ma być ponadto powiązana z ulicami Dolina i Kordeckiego.
Ulica ŁochowskaOd granic miasta do firmy Belma. To kontynuacja ciągu, który już wcześniej powstał od granic Bydgoszczy do Lisiego Ogona. W projekcie znalazła się również przebudowa skrzyżowania ulic Łochowskiej, Nakielskiej, Lisiej, Sicieńskiej i Agatowej na małe rondo.
Ulica WiatrakowaNajpierw jednak drogowcy będą musieli przebudować skrzyżowania ulicy Wiatrakowej z Lenartowicza, Traugutta i Nowodworską. Dopiero wówczas będzie można wyznaczyć jednokierunkową drogę dla rowerów po wschodniej stronie.
Ulica marszałka Ferdynanda FochaBudowa ścieżki na odcinku od skrzyżowania z Gdańską, Jagiellońską i Mostową (konieczna będzie przebudowa skrzyżowania) do ronda Grunwaldzkiego.
Budowa ścieżki od ulicy Warszawskiej do ŁęczyckiejProjekt zakłada dwa warianty przeprowadzenia inwestycji. Poprowadzona zostanie wzdłuż ulicy Śniadeckich, Krasińskiego, Markwarta, Sieńki, Moniuszki i Skłodowskiej-Curie.

Bydgoska uczelnia po raz kolejny zaprosiła mieszkańców Okola

Podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia, zjedli wspólny posiłek i otrzymali świąteczne paczki - 30 mieszkańców Okola w weekend wzięło udział w „Wigilii dla sąsiada”. - To jedna z naszych najpiękniejszych, uczelnianych tradycji - mówi Sabina Stankiewicz z Wyżej Szkoły Gospodarki. - W oczekiwaniu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia spotykamy się co roku z bydgoszczanami.

Wszystko zaczęło się w 1997 roku. To właśnie wtedy po raz pierwszy uczelnia postanowiła zaprosić na wigilię osoby, które mieszkają na Okolu. - Budowanie dobrych i przyjaznych relacji z najbliższym otoczeniem to priorytet naszych działaniach - opowiada Stankiewicz. - Dlatego od wielu lat realizujemy społeczny projekt OKOLica 2.0.


Wyższa Szkoła Gospodarki
Create your own infographics

Do tej pory zorganizowali kilkanaście działań dedykowanych mieszkańcom. - To dla nich co roku otwieramy nasze obiekty sportowe, umożliwiamy korzystanie z rekreacyjnych terenów kampusu, a dzieci ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, zapraszamy na bezpłatne zajęcia edukacyjne.

Najmłodsi brali już udział w półkoloniach, korepetycjach, gimnastyce korekcyjnej i w warsztatach plastycznych. To właśnie z myślą o nich trzy lata temu wystartował program „Zabierz dzieci z ulicy”. Zajęcia dodatkowe prowadzą zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni.

Rewitalizacja terenów przy ul. Garbary rozpoczęła się w 1999 roku. A ostatni etap prac zakończono w 2008. Obecnie na kampusie WSG, który otwarty jest codziennie i całą dobę działają Dom Kultury „Akademicka Przestrzeń Kulturalna”, Przedszkole Akademickie, „Uniwersytet Dziecięcy”, żłobek oraz Akademickie Centrum Medyczne.

Ulice na terenie byłego Zachemu trafiły w ręce bydgoskiego ratusza

Miasto chce w ten sposób odbudować wszystkie drogi o łącznej powierzchni ponad 19 tysięcy hektarów. Ich stan jest fatalny, na niemal każdej jest pełno dziur i wykruszeń. Urzędnicy liczą, że dzięki remontowi uda się ściągnąć do Bydgoszczy nowych inwestorów.

Przypomnijmy, że w wakacje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz spółka „Infrastruktura Kapuściska” podpisały umowę o użyczeniu dróg. Wczoraj przedstawiciele ratusza odkupili od syndyka masy upadłościowej Zachemu, Grzegorza Floryszaka całą infrastrukturę drogową. Miasto musiało zapłacić dokładnie 1 205 035 złotych. Dzięki temu poprawić ma się także układ komunikacyjny miasta.

- Właściwa komunikacja na terenach pozachemowskich zwiększy ich atrakcyjność inwestycyjną i pozwoli skomunikować je z Bydgoskiem Parkiem Przemysłowo-Technologicznym - mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Kiedy jednak rozpoczną się prace na wspomnianych drogach na razie nie wiadomo. - Najpierw swoje prace będą musieli wykonać gestorzy sieci. Chodzi oczywiście o prace przy instalacjach elektrycznych, gazowych, telekomunikacyjnych itd. My swoje prace wykonamy na końcu - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Drogowcy jednocześnie podkreślają, że obecnie przygotowują się do inwestycji pod kątem logistycznym. - Musimy pamiętać, ze to dawne tereny przemysłowe. W najbliższej przyszłości będziemy starać się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Teraz drogi przejdą do nas w ramach bieżącego utrzymania, więc będziemy tam musieli wykonywać swoje codzienne obowiązki - dodaje Kosiedowski.

Władze miasta podkreślają, że kupno dróg ma na celu głównie stworzenie nowej alternatywy przy dojeździe do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

7 świętych rodzin - u nas to możliwe

To, że co roku w parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników przy ul. Bołtucia w Nowym Fordonie jest święta rodzina, nikogo nie dziwi. Dziwi natomiast, że tym razem nie jedna, ale 7 rodzin wcieli się w nią. Podczas każdej mszy z udziałem żywej szopki wystąpi inna rodzina.

Aż tyle było zainteresowanych. Każdy dostąpi zaszczytu. I poczuje się świętym, tak od święta. To m.in. Brygida z Waldkiem i ich 2-miesięczna Hiacynta. Agnieszka i Krzysztof i ich półroczny Maciuś też będą świętymi. Sylwia z Maciejem - tak samo, razem z córką Martusią, która ma 5 miesięcy.


Żywy żłóbek
Create your own infographics

Dzieci, które grały Jezuska w pierwszych żłóbkach, od dawna są pełnoletni.- Już po raz 23. przygotowujemy żywy żłóbek - zapowiada Iwona Pozorska z Duszpasterstwa Akademickiego Martyria, działającego przy parafii na Bołtucia.

Święta rodzina (ta tymczasowa) będzie towarzyszyć podczas wybranych nabożeństw w gwiazdkę. Pierwszy raz będzie można ją zobaczyć w Wigilię - o godz. 22 i potem o północy. Potem w pierwsze i drugie święto oraz w niedzielę zaraz po świętach - na mszach o godz. 13. Kolejny raz - w Święto Trzech Króli (też o godz. 13), a ostatni raz - na koncercie kolęd. Odbędzie się on 7 stycznia, początek o 19.15.

Autorzy: Mateusz Mazur, Katarzyna Dworska, Katarzyna Piojda

RED

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.