Wieża Braniborska czeka na wpis do rejestru zabytków

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Wieża Braniborska czeka na wpis do rejestru zabytków

Leszek Kalinowski

Obiekt na wzgórzu nie jest w rejestrze zabytków? - dziwią się niektórzy. Sytuacja może się lada dzień zmienić. Co to oznacza?

Wieża Braniborska nie jest w rejestrze zabytków? Taki obiekt? - Stefan Barczyński, emeryt robi wielkie oczy. - Przecież wieża ma ponad sto lat! - To nie jest zabytek? - pyta Krystyna Walewska. - Byłam przekonana, że jest. Mieszkańcy proszą o wyjaśnienie tej sprawy.

Wieża jest zabytkiem. Ale na razie widnieje w ewidencji. Nie ma go w rejestrze. - Dlatego wystąpiliśmy z wnioskiem, by wieżę - jak i otoczenie - wpisać do niego - mówi Joanna Liddane z Towarzystwa Upiększania Miasta. - Czy tak się stanie? Zobaczymy.
Wieża Braniborska została wybudowana w latach 1859–1860. Początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Dziś to Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dlaczego do tej pory zabytek nie znalazł w rejestrze zabytków? - W Zielonej Górze mamy 40 tysięcy zabytków w ewidencji, a w rejestrze - 4 tysiące. Sukcesywnie wpisujemy kolejne. Co roku kilka budynków. Bo to wymaga czasu, zasięgania opinii, spełnienia określonych procedur - wyjaśnia wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.

Wniosek o wpisanie obiektu może zgłosić właściciel, towarzystwo czy organizacja albo sam konserwator z urzędu. Jeśli jest to interwencja, bo budynek jest zagrożony wyburzeniem, wtedy trzeba się nim zająć w pierwszej kolejności. Ale to rzadkie przypadki. By rozebrać obiekt, będący w rejestrze, wymagana jest zgoda ministra kultury i dziedzictwa narodowego. I taka jest różnica między ewidencją a rejestrem. - W przypadku Wieży Braniborskiej takiego zagrożenia nie ma i nie było - mówi wojewódzka konserwator. - Procedury toczą się od lutego br. Zwróciliśmy się o opinię m.in. do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W tym tygodniu sprawa powinna zostać sfinalizowana.

Józef Kamela - z psem Puszkiem - często spaceruje w okolicy Wieży Braniborskiej. Nic dziwnego mieszka na osiedlu od 30 lat. Cieszy się, że jest pomysł
Mariusz Kapała Józef Kamela - z psem Puszkiem - często spaceruje w okolicy Wieży Braniborskiej. Nic dziwnego mieszka na osiedlu od 30 lat. Cieszy się, że jest pomysł stworzenia wokół obiektu parku.

Takich obiektów jest więcej m.in. cenna kamienica z XVIII wieku przy ul. Sikorskiego. Pewnie niebawem trafi do rejestru. Warto dodać, że w 2008 roku dokonano ewidencji winiarskich elementów w mieście.

Wpis - także otoczenia do rejestru - może spowodować pewne ograniczenia dla inwestorów. - A czy to oznacza, że w miejscu dawnego marketu nie będzie mógł już powstać sklep? - pytają mieszkańcy z ul. Osiedlowej. - Przecież na tym markecie zależy wielu ludziom. Nie mamy gdzie robić zakupów, a noszenie siatek pod górkę jest bardzo uciążliwe.

Jak wyjaśnia B. Bielinis-Kopeć, w tym przypadku nic się nie zmieni. Sklep będzie mógł być, ale zgodnie z obowiązującymi i dziś zapisami, nie będzie mógł zasłaniać widoku Wieży Braniborskiej.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.