Wieża Braniborska czeka na wpis do rejestru zabytków

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Wieża Braniborska czeka na wpis do rejestru zabytków

Leszek Kalinowski

Obiekt na wzgórzu nie jest w rejestrze zabytków? - dziwią się niektórzy. Sytuacja może się lada dzień zmienić. Co to oznacza?

Wieża Braniborska nie jest w rejestrze zabytków? Taki obiekt? - Stefan Barczyński, emeryt robi wielkie oczy. - Przecież wieża ma ponad sto lat! - To nie jest zabytek? - pyta Krystyna Walewska. - Byłam przekonana, że jest. Mieszkańcy proszą o wyjaśnienie tej sprawy.

Wieża jest zabytkiem. Ale na razie widnieje w ewidencji. Nie ma go w rejestrze. - Dlatego wystąpiliśmy z wnioskiem, by wieżę - jak i otoczenie - wpisać do niego - mówi Joanna Liddane z Towarzystwa Upiększania Miasta. - Czy tak się stanie? Zobaczymy.
Wieża Braniborska została wybudowana w latach 1859–1860. Początkowo była restauracją-winiarnią z wieżą widokową. Dziś to Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dlaczego do tej pory zabytek nie znalazł w rejestrze zabytków? - W Zielonej Górze mamy 40 tysięcy zabytków w ewidencji, a w rejestrze - 4 tysiące. Sukcesywnie wpisujemy kolejne. Co roku kilka budynków. Bo to wymaga czasu, zasięgania opinii, spełnienia określonych procedur - wyjaśnia wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.

Wniosek o wpisanie obiektu może zgłosić właściciel, towarzystwo czy organizacja albo sam konserwator z urzędu. Jeśli jest to interwencja, bo budynek jest zagrożony wyburzeniem, wtedy trzeba się nim zająć w pierwszej kolejności. Ale to rzadkie przypadki. By rozebrać obiekt, będący w rejestrze, wymagana jest zgoda ministra kultury i dziedzictwa narodowego. I taka jest różnica między ewidencją a rejestrem. - W przypadku Wieży Braniborskiej takiego zagrożenia nie ma i nie było - mówi wojewódzka konserwator. - Procedury toczą się od lutego br. Zwróciliśmy się o opinię m.in. do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W tym tygodniu sprawa powinna zostać sfinalizowana.

Józef Kamela - z psem Puszkiem - często spaceruje w okolicy Wieży Braniborskiej. Nic dziwnego mieszka na osiedlu od 30 lat. Cieszy się, że jest pomysł
Mariusz Kapała Józef Kamela - z psem Puszkiem - często spaceruje w okolicy Wieży Braniborskiej. Nic dziwnego mieszka na osiedlu od 30 lat. Cieszy się, że jest pomysł stworzenia wokół obiektu parku.

Takich obiektów jest więcej m.in. cenna kamienica z XVIII wieku przy ul. Sikorskiego. Pewnie niebawem trafi do rejestru. Warto dodać, że w 2008 roku dokonano ewidencji winiarskich elementów w mieście.

Wpis - także otoczenia do rejestru - może spowodować pewne ograniczenia dla inwestorów. - A czy to oznacza, że w miejscu dawnego marketu nie będzie mógł już powstać sklep? - pytają mieszkańcy z ul. Osiedlowej. - Przecież na tym markecie zależy wielu ludziom. Nie mamy gdzie robić zakupów, a noszenie siatek pod górkę jest bardzo uciążliwe.

Jak wyjaśnia B. Bielinis-Kopeć, w tym przypadku nic się nie zmieni. Sklep będzie mógł być, ale zgodnie z obowiązującymi i dziś zapisami, nie będzie mógł zasłaniać widoku Wieży Braniborskiej.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.