Wieża ciśnień z Kościana w National Geographic. Wyjątkowa budowla wzbudza podziw w całej Polsce

Czytaj dalej
Fot. Jacek Olejniczak
Malwina Korzeniewska

Wieża ciśnień z Kościana w National Geographic. Wyjątkowa budowla wzbudza podziw w całej Polsce

Malwina Korzeniewska

W internetowym wydaniu National Geographic ukazał się artykuł o kościańskiej wieży ciśnień ze zdjęciami Jacka Olejniczaka, znanego miłośnika przyrody i fotografa.

Oto fragment: „Obrotowy dach w zabytkowej wieży - dlaczego nie? Wybudowana w 1908 roku wieża ciśnień o wysokości 40 metrów góruje nad Kościanem, będąc rozpoznawalnym elementem architektury miasta. Powstała w celu usprawnienia systemu dostarczania wody mieszkańcom, stając się jednocześnie centralnym jego elementem. Wraz z upływem czasu symbol Kościana przestał pełnić swoją pierwotną funkcję.

Jednocześnie po ponad stu latach od powstania dzięki zabiegom władz miasta obiekt przeszedł metamorfozę przy jednoczesnym zachowaniu klimatycznego zabytkowego stylu architektonicznego.Obecnie we wnętrzu budowli znajdują się dostępne dla wszystkich ścianki wspinaczkowe o łącznej powierzchni 345 m2 oraz wysokości sięgającej ponad 18 metrów. Ścianki oferują wiele urozmaiconych ścieżek wspinaczkowych, zróżnicowanych pod względem trudności ich pokonania. A wszystko to pod okiem profesjonalnego personelu obsługującego tę atrakcję.

Nad ściankami wspinaczkowymi znajduje się taras widokowy z małymi charakterystycznymi dla budowli oknami przez, które możemy podziwiać panoramę miasta oraz jego okolice. Z tego poziomu widać również odrestaurowaną zabytkową dolną część zbiornika mieszczącego niegdyś wodę.

W górnej części wieży znajduje się obserwatorium astronomiczne. Posiada wyposażenie umożliwiające nocne obserwacje nieba - komputery, kamery oraz najważniejszy element znajdujący się w wierzchołku wieży czyli teleskop.

Aby zapewnić możliwość obserwacji nieba, inżynierowe zdecydowali się na zamontowane obrotowego dachu namiotowego, który obraca się wraz z umieszczonym wewnątrz teleskopem.

Unikatowa konstrukcja dachu ponad 100-letniej budowli pozwala na jego szybki obrót o 360 stopni. Sama obserwacja zmieniającej się konfiguracji dachu na zabytkowym obiekcie jest ciekawostką dla każdego turysty.”

- Z pewnością nasza wieża ma teraz swoje pięć minut - podkreśla Jacek Olejniczak, autor zdjęć wieży, które zostały zamieszczone w NG.

- Mamy nadzieję, ze tak będzie już zawsze i do Kościana wciąż chętnie będą przyjeżdżać turyści

- mówi.

Malwina Korzeniewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.