Wieża w Stanach będzie kolejną atrakcją tej wsi

Czytaj dalej
Eliza Gniewek-Juszczak

Wieża w Stanach będzie kolejną atrakcją tej wsi

Eliza Gniewek-Juszczak

Drewniana wieża w Stanach doczeka się remontu. Prace mogą ruszyć już w październiku. - To wieża z historią, zależy nam na niej - podkreśla sołtys

W sobotnim wydaniu Tygodnika Nowej Soli opublikowaliśmy rozmowę z sołtysem Stanów - Pawłem Zuterkiem. Rozmawialiśmy m.in. o potencjale wsi. Sołtys wskazał konieczność remontu dawnej dzwonnicy.
- Potrzebny jest remont zabytkowej, drewnianej dzwonnicy. Ta wieża to też nasz atut obok żelaznego mostu jedynego takiego w Europie - powiedział nam sołtys.

Dzisiaj już wiemy na pewno, że oczekiwany przez mieszkańców od wielu lat remont wkrótce się odbędzie.
- Remont wieży w Stanach planujemy wykonać jeszcze w tym roku, w październiku - listopadzie - wyjaśnia Łukasz Kopij z urzędu gminy w Nowej Soli. - Odrestaurowana wieża będzie służyć mieszkańcom, jako wieża widokowa, przy prowadzącej w przyszłości przez tę miejscowość ścieżce rowerowej. Traktowana będzie, jako atrakcja tejże miejscowości na równi z mostem - zapewnia przedstawiciel urzędu.

Na naszej stronie www.lubuskie.regiopedia.pl znajduje się informacja, że pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1740 roku. Dwa wieki wcześniej funkcjonowała we wsi przeprawa promowa, odgrywająca istotną rolę w okresie wojny trzydziestoletniej, kiedy to w jej pobliżu zlokalizowano warowny obóz wojskowy. W połowie XVIII wieku wieś podzielona była na dwie części. Północna należała do książąt von Schönaich z Siedliska, południowa stanowiła własność królewską. W 1844 roku w części królewskiej swą siedzibę miał rewir leśny, ludność trudniła się przewoźnictwem i tkactwem.

Wiadomo, że drewniana wieża we wsi przez pewien czas pełniła funkcję dzwonnicy. - Z wieżą jest związana historia. Miała dzwon, który jest przełożony do kościoła. Kiedyś ten dzwon pełni funkcje zwiadowczą we wsi, alarmował i informował o osobach zmarłych. Wieża nie tylko pełniła funkcję dzwonnicy, ale też była remizą strażacką - wspomina Paweł Zuterek. - Myślimy, że ta inwestycja wypali i wieża będzie naszą dodatkową perełką.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.