Więzienie dla szefa Galbeksu. Wyrok zapadł po 15 latach

Czytaj dalej
Matylda Witkowska

Więzienie dla szefa Galbeksu. Wyrok zapadł po 15 latach

Matylda Witkowska

Pięć lat i sześć miesięcy więzienia dla byłego szefa Galbeksu Jacka D. Wczoraj zapadł wyrok w jednej z najgłośniejszych afer gospodarczych Łodzi. Prawie sto osób straciło dorobek życia, płacąc Galbeksowi za mieszkania, których nigdy nie dostało. Wyrok wydany przez Sąd Okręgowy w Łodzi nie jest prawomocny.

To była jedna z najbardziej dramatycznych afer gospodarczych Łodzi ostatnich lat. Prawie sto osób wpłaciło pieniądze na mieszkania w Galbeksie, jednak nigdy ich nie otrzymało. Firma w 2003 r. ogłosiła upadłość. Klienci nie odzyskali pieniędzy.

Wczoraj Sąd Okręgowy w Łodzi uznał byłego szefa Galbeksu Jacka D. winnym wyłudzenia pieniędzy od klientów oraz niepłacenia zobowiązań wobec kontrahentów. Jacek D. został skazany na pięć lat i sześć miesięcy więzienia. Wymierzenia sprawiedliwości nie dożył drugi szef firmy - Przemysław C. zmarł kilka lat temu.

To zasadniczy zwrot w sprawie. Sześć lat temu Sąd Rejonowy Łódź - Śródmieście uznał szefów firmy za niewinnych.

Jednak obecnie sąd widzi to inaczej. Jak mówił wczoraj w uzasadnieniu wyroku sędzia Grzegorz Gała, w Galbeksie nie tylko pobrano pieniądze od osób pokrzywdzonych wprowadzając je w błąd, ale też nie płacono drobnym przedsiębiorcom za usługi. Do tego fałszowano zapisy księgowe.

- To klasyczne postępowanie firmy oszukańczej - mówił sędzia Gała.

Do tego, mimo złej kondycji firmy, wynajmowano wystawną siedzibę, a właściciele pobierali z kasy gotówkę na poczet przyszłych zysków.

Sędzia przyznał, że o wyroku myślał jeszcze wczoraj o czwartej nad ranem. Jego zdaniem jest on surowy, ale sprawiedliwy, choć Jacek D. jest obecnie szanowanym pracownikiem jednej z łódzkich uczelni.

- Po drugiej stronie są osoby, które popadły w dramatyczną sytuację życiową. Do dzisiaj niektórzy z nich z długów nie wyszli, a mieszkań nie dostali - mówił sędzia.

Na sali obecni byli poszkodowani, głównie emeryci. Przyjęli wyrok z zadowoleniem. - Cieszymy się, że nasza wielka krzywda została w końcu zauważona - mówiła Krystyna Waśniowska ze Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Galbex. Inni zwracali uwagę, że wyrok w ich życiu nic nie zmieni. - Czułbym się lepiej, gdybym odzyskał choć część moich pieniędzy - podkreślał jeden z obecnych na sali poszkodowanych.

Jacek D. nie pojawił się wczoraj w sądzie. Jego pełnomocnik zaraz po ogłoszeniu wyroku opuścił salę.

Wyrok nie jest prawomocny. Obie strony mogą się odwołać do sądu apelacyjnego w ciągu dwóch tygodni od otrzymania uzasadnienia wyroku.

Matylda Witkowska

Od kilkunastu lat jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego. W pracy zajmuję się tak ważnymi dziś sprawami zdrowia i medycyny oraz ochroną środowiska. Ale w mojej działce jest też rekreacja oraz duma i serce Łodzi czyli ulica Piotrkowska. Prywatnie jestem urodzonym mieszczuchem. Cieszy mnie moda na miasta zielone i dobre do życia, wolę jeździć rowerem niż autem. Fascynuje mnie to, co niezwykłe. Ktoś widział w Łodzi ufo? Chętnie tam podjadę.

Komentarze

15
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

presse

Firma była już zdychająca, a "Gazeta Łódzka" nadal drukowała ich ogłoszenia o promocyjnych kupnach mieszkań za 7 777 zł. Za ogłoszenia "Galbex" nie płacił.

Cymerman

tak zmarł że trupa nikt nie widział. Ale pewnie są tacy co widzieli żywego u starszych braci.

chłodnym okiem

Kodeks prawa handlowego powinien je wykluczyć.

Zostały stworzone, aby ułatwić różnym cwaniakom oszustwa.

Spółka z o.o. może mieć obecnie kapitał założycielski 5 000 zł

Czyli jak ktoś dobrze pokombinuje, to sąd mu nie zabierze więcej jak wysokość wkładu i może jakieś parę groszy.

Gdyby występowali jak spółka cywilna, odpowiadaliby całym swoim majątkiem.

janosik

realista

To super biznes dla adwokatów, sędziów i prokuratorów.

Im dłużej żyją poszkodowani i przestępcy tym lepiej dla kasty nietykalnych.

ściągniętych od nich podatków fundują dotacje, dopłaty , zadośćuczynienia, odszkodowania ale

jak robola orżną emeryta wykołują to od czasu do czasu po setkach lat jakiś bandzior kilka lat dostanie a po roku wyjdzie jeżeli pójdzie do pierdla. areszt domowy jak solidarni bohaterowie dostanie.

obserwator

Przecież je można sprawdzić chociażby w KRS-ie.

Jakim cudem Tomasz Dynarek jest szanowanym pracownikiem łódzkiej uczelni?
Człowiek z taką przeszłością?

Robert z łodzi

Wtedy te 5,6lat wreszcie by do niego dotarły jak na talerzu szczur w potrawce był by w niedzielę i święta rarytasem ..a tak taki wyrok za tyle ukradzionych milionów wliczony w koszta wyjdzie po niecałych trzech latach i będzie się cieszył z kasy i używał życia za ukradzione uczciwym ludzką pieniądze...

x

nawet nie trafila przed sad... bo w Lodzi wiadomo kto rzadzi. Jego ziomki

vyt

w sądach zaczyna się zmieniać dzięki PIS za Tuska by aferzystów znowu uniewinnili

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.