Wigilia bez pierogów? To niemożliwe!

Czytaj dalej
Fot. nadesłane GOK Książki
Przemysław Decker

Wigilia bez pierogów? To niemożliwe!

Przemysław Decker

Katarzyna Rasilewska robi najlepsze pierogi w gminie Książki.

Pierogi to proste i oczywiste danie? W żadnym wypadku! Aby się o tym przekonać, należało wybrać się na konkurs, w którym zmierzyły się gospodynie z gminy Książki. Na konkurs przygotowały pierogi właśnie. Takie, które zaserwują swoim najbliższym podczas najbliższej Wigilii.

„Duszą” pierogów jest ich farsz

Paniom nie brakowało fantazji. Doskonale wiedzą, że o „duszy” pierogów świadczy ich nadzienie, więc podczas konkursowej prezentacji można było skosztować pierogów nadziewanych nie tylko - tradycyjnie kapustą i grzybami - ale także twarogiem ze słodkimi przyprawami, szpinakiem a nawet gęsiną. W świetnym cieście, które w pierogach jest nie mniej ważne niż farsz.

Jurorzy postawili na tradycyjny przepis i pierwsze miejsce przyznali pierogom z kapustą i grzybami przygotowanym przez Katarzynę Rasielewską, gospodynię z Książek .

Dla odmiany drugie miejsce zajęły pierogi „na słodko” ulepione przez Krystynę Dymowską z Książek. Ich atutami były twaróg oraz cynamon. Pani Krystyna otrzymała też nagrodę publiczności. Bo pierogów skosztować i zagłosować mógł każdy, kto w dniu finału konkursu przyszedł do Gminnego Ośrodka Kultury.

Pierogi ze szpinakiem przygotowane przez Halinę Wolską z Blizna zajęły miejsce trzecie.

Podane jak w najlepszych restauracjach

Każdy uczestnik konkursu przygotował po 20 takich samych pierogów. Oceniany był nie tylko ich smak, ale także sposób podania. I tutaj pomysłów nie brakowało: wszystkie dania prezentowały się pięknie, jak na wigilijne potrawy przystało.

Pierogi oceniała komisja konkursowa, w skład której weszły: Elżbieta Lubomska z ośrodka doradztwa rolniczego w Miniko-wie, Grażyna Cywińska, sekretarz gminy Książki, Katarzyna Handzel, kierownik gminnej biblioteki oraz wicestarosta Bożena Szpryniecka.

Nagrody dla laureatek ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Książkach. Dyplomy i upominki dla wszystkich uczestników - starostwo. A prezent dla laureatki nagrody publiczności - Gminne Koło Gospodyń Wiejskich w Książkach.

Przemysław Decker

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.