Wina i pokuta

Czytaj dalej
Fot. Krzyszto Kapica
Tomasz Maleta

Wina i pokuta

Tomasz Maleta

Komentarz redaktora Tomasza Malety

Wina Tuska jest bezsprzeczna. A w zasadzie pierwszego rządu premiera Donalda Tuska, który w 2009 roku tak wytoczył siatkę drogowych połączeń w Podlaskiem, która nie tylko zagmatwała ich przebieg w regionie, ale i oddaliła widoki na ich budowę. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie zaniechanie Jarosława Kaczyńskiego. To w ostatnim dniu lipca 2007 r. ówczesny szef rządu zakopał budowę obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. Gdyby wtedy prezes PiS wykazał się stanowczością w obronie suwerenności, jak to czyni teraz, to być może i droga od Katrynki do Augustowa byłaby już od dawna dwujezdniowa w obie strony. I nie tylko ona. Tymczasem wywiesił białą flagę, która dla następców była wzorzec do jeszcze większej uległości, by ponownie nie nadepnąć na odcisk Komisji Europejskiej.

Tyle że parlamentarzyści PiS walczący o inny, zdroworozsądkowy przebieg S-19 od Białegostoku do Kuźnicy i mając pretensje do poprzednie go rządu (w większości uzasadnione) o marginalizację drogową Podlaskiego, nigdy nie zająkną się, gdzie bije źródło grzechu (o pokucie nie wspominając). Na dodatek powiększonego o niemocy podlaskiego lobby, które nawet w rządzie Beaty Szydło dało się ograć warmińsko-mazurskiemu. W przeciwnym razie to nie droga Knyszyn-Ełk miałaby już od maja 2016 roku w nazwie S.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.