Wirus mocno zatrzymał ruch na polskich drogach

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Marek Weckwerth

Wirus mocno zatrzymał ruch na polskich drogach

Marek Weckwerth

W kwietniu ruch na drogach krajowych był mniejszy dokładnie o 42 procent w porównaniu do kwietnia roku ubiegłego. Bezpośredni wpływ na to miała oczywiście epidemia i ograniczenia w przemieszczaniu.

Ograniczenia dosięgły zwłaszcza użytkowników aut osobowych i motocyklistów, zaś ruch ciężarówek, które mogą się swobodnie przemieszczać, utrzymywał się na wysokim poziomie.

Do zbadania natężenia ruchu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykorzystała dane ze stanowisk kontrolnych systemu poboru opłat viaTOLL, ze względu na ich wysoką dokładność w detekcji pojazdów. Do analiz wykorzystano dane z 33 stanowisk na drogach zarządzanych przez GDDKiA w całym kraju.

Tir na wysokim poziomie

Biuro generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad, które przygotowało analizę, uważa że spadek wielkości ruchu ciężarówek jest naprawdę niewielki, bo wyniósł 15 procent w porównaniu do kwietnia 2019 roku i 12 procent jeśli pod uwagę weźmie się rok 2018.

Dla krajowej gospodarki i ogromnej ilości podmiotów korzystających z transportu drogowego to bardzo ważna i budująca wiadomość.

Na przeważającej większości dróg odnotowano oczywiście spadek średniodobowego ruchu pojazdów ciężkich, jednak kiedy porównamy go z ruchem pojazdów ogółem, różnica jest naprawdę duża - kierowcy ciężarówek nie przerwali pracy, więc dostawy są podtrzymywane i transport towarów dobrze funkcjonuje.

Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.