Wizja lokalna w Tarnowskich Górach przed wizytą ekspertów z UNESCO

Czytaj dalej
Fot. smzt
Tomasz Klyta

Wizja lokalna w Tarnowskich Górach przed wizytą ekspertów z UNESCO

Tomasz Klyta

Pierwszy śląski wpis na listę UNESCO jest realny. Przygotowania trwają, ale jest problem z ludźmi, którzy nie szanują zabytków.

Śmieci na Srebrnej Górze w Bytomiu oraz osoby, które jeżdżą quadami na Hałdzie Popłuczkowej w Tarnowskich Górach - nikt jeszcze nie bije na alarm, ale tymi sprawami trzeba się zająć do września. Wtedy na Śląsk przyjedzie ekspert, który oceni wniosek o wpisanie tzw. tarnogórskich podziemi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kilka dni temu odbyła się próbna wizja lokalna miejsc objętych wnioskiem (chodzi o 28 naziemnych i podziemnych obiektów, które są związane z górnicza przeszłością miasta). Wzięli w niej udział członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, niezależni eksperci wspierający tarnogórską kandydaturę a także przedstawiciele samorządów, na terenie których leżą wspomniane obiekty (Tarnowskie Góry, Bytom, gmina Zbrosławice).

- Na Srebrnej Górze zauważyliśmy śmieci, które zamiast do ustawionych tam koszy, trafiały gdzie popadnie. Z kolei w Tarnowskich Górach szukamy rozwiązania, jak sobie poradzić z quadami, które często są widziane na Hałdzie Popłuczkowej. Nie potrzebujemy tych rozwiązań na już, ale kiedy we wrześniu ekspert zapyta to te kwestie, musimy mieć gotową odpowiedź - mówi Grzegorz Rudnicki, rzecznik prasowy SMZT - W przyszłości wiele będzie zależało od tego, czy ludzie uszanują obiekty objęte wpisem do UNESCO - dodaje.

Jeśli wniosek przejdzie pozytywną weryfikację, będzie to pierwszy śląski wpis na prestiżową listę. Spodziewane jest m.in. zwiększenie ruchu turystycznego, choć nie każdy obiekt z wpisu będzie można zobaczyć.

- Na pewno nie będziemy mogli udostępnić szybu Kaehler, który jest wciąż czynnym ujęciem wody pitnej. Poza tym niektóre obiekty znajdują się na terenach prywatnych i będzie potrzebna zgoda właścicieli - tłumaczy Rudnicki.

W przypadku części obiektów, przed ich udostępnieniem dla turystów, konieczne będą inwestycje. Tak jest na przykład z wylotem Głębokiej Sztolni Fryderyk (jej fragmentem jest Sztolnia Czarnego Pstrąga). Wylot znajduje się na terenie gminy Zbrosławice i jest zarośnięty. Planuje się uporządkować ten teren oraz przygotować ścieżkę dydaktyczną. Powstanie ona jednak prawdopodobnie po ewentualnym uzyskaniu wpisu.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
*Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Tomasz Klyta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.