Magdalena Kuźmiuk, [email protected]

WOAK w Białymstoku przenosi zbiory do Internetu. Cenne nagrania sprzed lat będzie można zobaczyć w sieci

Na zdigitalizowanie czeka m.in. 100 filmów i 200 nagrań muzycznych, 2000 archiwalnych zdjęć, 1000 obiektów piśmienniczych jak np. afisze, ulotki, pl Fot. Anatol Chomicz Na zdigitalizowanie czeka m.in. 100 filmów i 200 nagrań muzycznych, 2000 archiwalnych zdjęć, 1000 obiektów piśmienniczych jak np. afisze, ulotki, plakaty.
Magdalena Kuźmiuk, [email protected]

Każdy będzie mógł zobaczyć wizytę papieża w 1991 lub posłuchać, jak śpiewał chór w 1973 roku. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku przeniesie do internetu swoje zbiory

Lotnisko Krywlany, piękna, słoneczna pogoda. Tłumy ludzi: wszyscy podekscytowani, twarze skupione, wypatrujące. Wszędzie muzyka. Głośna, wesoła. Akordeony, pięknie wystrojeni chórzyści. Jerzy Śródkowski z pasją dyryguje, stojąc na stole postawionym wprost na trawie.

W końcu nadjeżdża sznur samochodów, z tym jednym najważniejszym pośrodku. W nim ubrany w jasny strój papież Jan Paweł II pozdrawia wiernych gestem uniesionej dłoni.

To tylko fragment wizyty papieża Polaka w Białymstoku w 1991 roku. Wizyta zarejestrowana została na taśmie VHS. Dziś do odtworzenia tylko w magnetowidzie. To perełka w archiwalnych zbiorach, jakie zgromadził Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Wkrótce to, co działo się na lotnisku Krywlany podczas tej pamiętnej wizyty będzie mógł zobaczyć i przeżyć każdy. Taśma zostanie bowiem zdigitalizowana, czyli ucyfrowiona. Obraz i dźwięk zostaną przeniesione na specjalną platformę internetową.

 

W dalszej części artykułu dowiesz się:

 

więcej na temat projektu

 

 

 

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Magdalena Kuźmiuk, [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.