Woda i ścieki w powiecie słubickim pójdą do góry

Czytaj dalej
Fot. 123 RF
Anna Rimke

Woda i ścieki w powiecie słubickim pójdą do góry

Anna Rimke

W Słubicach, Górzycy i Cybince zdrożeje woda. Ścieki idą do góry tylko w tych dwóch pierwszych gminach. A śmieci w Rzepinie.

O 3,5 proc. wzrosną od początku przyszłego opłaty za wodę i ścieki w gminie Słubice. I odpowiednio: za wodę będzie trzeba zapłacić 4,06 zł brutto, a za ścieki – 5,42 zł. - Ta podwyżka wynika to m.in. z tego, że Zakład Usług Wodno - Ściekowych sporo inwestuje. W ciągu ostatnich dwóch lat wydał na ten cel 4,2 mln zł. Jednocześnie przez te dwa lata nie było żadnych podwyżek cen wody i ścieków - tłumaczy Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach. Dodaje, że na te podwyżki wpłynęło też to, że rosną koszty amortyzacji sprzętu, wzrósł podatek od nieruchomości, co obciąża budżet ZUWŚ.
W Słubicach wzrośnie też podatek od posiadania psa. Do tej pory właściciele czworonogów płacili 60 zł. A już od stycznia ten podatek będzie wynosił 72 zł.

W Rzepinie mieszkańcy muszą się przygotować na podwyżkę stawki śmieciowej

.
Do tej pory za segregowane śmieci trzeba było płacić 7 zł od osoby, a już od stycznia 2016 r. to będzie 8 zł. Za niesegregowane było 10 zł, a będzie 13 zł. - Innych podwyżek od nowego roku nie ma zaplanowanych - informują w Urzędzie Miejskim w Rzepinie. Spadnie za to podatek rolny, było bowiem 60 zł za 1 ha, a będzie 53 zł.

W gminie Cybinka też się szykują małe podwyżki

Nieznacznie wzrośnie podatek za budynki związane z działalnością gospodarczą - było 18,22 zł za mkw., a będzie 18,30 za mkw. Czyli za budynek o powierzchni 100 mkw. będzie trzeba będzie zapłacić rocznie więcej o 8 zł. Bardziej może doskwierać podwyżka opłat za wodę - bo cena wzrasta o 25 gr za metr sześcienny.

W Górzycy od 1 stycznia również będzie trzeba zapłacić więcej za wodę. I tak z 2,23 zł za metr sześcienny cena wody wzrośnie do 2,38 zł. Do góry idą też niestety opłaty za ścieki. Mieszkańcy zapłacą za nie o 10 gr więcej (było 4,72 zł a będzie 4,82 zł).

W Ośnie Lubuskim z początkiem roku nic nie zmienia

Ale to nie oznacza, że nie będzie żadnych podwyżek w ciągu całego roku. - Opłaty za wywóz śmieci będziemy ustalać pod koniec pierwszego kwartału, bo wtedy też będzie rozstrzygnięty przetarg na ich wywóz. I dopiero wtedy robi się kalkulacje - słyszymy w Urzędzie Miejskim w Ośnie Lubuskim.

Anna Rimke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.