Bartosz Wojsa

Województwo śląskie: nauczyciele z prawie 2 tys. szkół chcą strajkować

Śląskie: Nauczyciele z prawie 2 tys. szkół chcą strajkować Fot. arc. Śląskie: Nauczyciele z prawie 2 tys. szkół chcą strajkować
Bartosz Wojsa

Do ZNP Okręgu Śląskiego wciąż nie spłynęły wyniki referendum z pięciu dużych oddziałów związku. Ale dotychczasowe wyniki wskazują jasno, że zdecydowana większość nauczycieli chce podjąć strajk. Zadeklarowali to pracownicy z prawie 2 tys. placówek oświatowych w Śląskiem.

Na 2264 placówki oświatowe w woj. śląskim, w których działa Związek Nauczycielstwa Polskiego, w 1992 nauczyciele zadeklarowali chęć rozpoczęcia strajku - powiedziała nam Grażyna Hołyś-Warmuz, rzeczniczka prasowa Okręgu Śląskiego ZNP. - Są to wyniki ze 119 na 124 oddziały, czyli wciąż nie spłynęły wyniki głosowania w referendum z pięciu oddziałów - podkreślała rzeczniczka.

Dotychczasowe wyniki wskazują jasno, że nauczyciele w Śląskiem w zdecydowanej większości chcą podjąć się strajku. Głosowanie przeprowadzono w tych placówkach, w których działa ZNP lub z których niezrzeszeni nauczyciele zgłosili się do związku z prośbą o pomoc. Takich placówek jest 2262 z łącznie 2576 działających w woj. śląskim. Jest to więc 87 proc. wszystkich działających w Śląskiem placówek oświatowych. Dotychczasowe wyniki, które spływają do ZNP, wskazują na 88 proc. poparcie nauczycieli dla strajku (są to wyniki dotychczasowe obejmujące 2262 placówki).

- To wyniki satysfakcjonujące dla ZNP, bo są sygnałem dla rządzących, że to nie jest tak, jak mówiła minister edukacji Anna Zalewska, która stwierdziła, że „może 20 proc. placówek zechce strajkować”. To jest ogromna rzesza ludzi, których działania mogą sprawić, że być może ktoś w rządzie w końcu się obudzi i zorientuje się, że sprawa jest poważna - podkreśla Hołyś-Warmuz i dodaje, że celem nauczycieli nie jest działanie na niekorzyść uczniów.

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Wojsa

Z Dziennikiem Zachodnim związany jestem od 16. roku życia, czyli już od 8 lat. Na początku pracowałem w rybnickim oddziale redakcji, później w oddziale Śląsk, w Wydarzeniach, a teraz - w Newsroomie. Na co dzień zajmuję się m.in. tematami związanymi z górnictwem, edukacją i sprawami społecznymi. Piszę też o sprawach lifestylowych, kryminalnych, a także tych związanych ze zwierzętami. Do tego wszystkiego prowadzę program wideo TyDZień, który jest podsumowaniem wydarzeń każdego minionego tygodnia. Urodziłem się w Jastrzębiu-Zdroju, ale obecnie mieszkam w Katowicach. Jestem dumnym opiekunem 1,5-rocznego psa Atreusa, szpica miniaturowego. W wolnych chwilach gram na pianinie i spędzam czas z najbliższymi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.