Województwo zatwierdziło nowy, milionowy budżet

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Lucyna Budniewska

Województwo zatwierdziło nowy, milionowy budżet

Lucyna Budniewska

Na ostatniej w tym roku sesji sejmiku radni przyjęli uchwałę w sprawie projektu budżetu na 2016 rok. Dochody i wydatki wyniosą ponad 788 mln zł.

Za budżetem opowiedzieli się radni koalicji PO-PSL, przeciw był m.in. klub Prawa i Sprawiedliwości, w którym obowiązywała przy głosowaniu dyscyplina.

- Po dokładnej analizie stwierdzam, że wskaźniki są o wiele niższe niż w tym roku, co źle rokuje dla finansów województwa - powiedział nam radny Przemysław Przybylski.

- To jest budżet zrównoważony, nie planujemy deficytu. Mam nadzieję, że osiągniemy ostatecznie wskaźniki nadwyżkowe, bo takie plany są, ale nie możemy ich dzisiaj wpisać do założeń budżetu na rok 2016 ze względów formalnych. Sądzę, że zakończymy przyszły rok z wynikiem dodatnim - podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Te pieniądze z nadwyżki są potrzebne po to, żeby inwestować chociażby w drogi. W przyszłym roku rozpoczynamy realizację inwestycji drogowych za pół miliarda złotych. Jest to budżet nie tyle planowania, co wdrażania ogromnych projektów inwestycyjnych - wyjaśnia marszałek.

Na co wydane mają zostać budżetowe pieniądze? - Lwią część pochłoną wydatki drogowe, ale nie zapominamy o przygotowaniu projektów inwestycyjnych chociażby w obszarze informatyzacji. Sporo pieniędzy będziemy przeznaczać na kulturę, na przykład na modernizację Filharmonii Pomorskiej. No i oczywiście szpitale. W przyszłym roku czeka nas uruchomienie ogromnego projektu, jesteśmy już po zakończonej procedurze przetargowej przebudowy szpitala im. Rydygiera w Toruniu, ale nie tylko, bo mam nadzieję, ze zakończymy etap dokumentacyjny szpitala we Włocławku - wymienia marszałek Piotr Całbecki.

W ocenie budżetu radni różnili się znacznie, najwięcej uwag mieli samorządowcy z Bydgoszczy.

- Województwo rozwija się wyłącznie dzięki środkom zewnętrznym, unijnym. Zapisano 15% wzrost w CIT, a wpływy z tego podatku z pewnością spadną. Źle wydajemy pieniądze między innymi dlatego, że tworzymy nowe byty kapitałochłonne, chociażby teatr muzyczny, a brakuje nawet 160 tysięcy złotych na amfiteatr przy Operze Nova i na remont filharmonii - mówił radny Roman Jasiakiewicz.

- Obcięto o połowę wsparcie na festiwal muzyczny im. Paderewskiego, tak samo na festiwal operowy - martwiła się radna Dorota Jakuta.

- To budżet kroczący, który realizuje wcześniej przygotowane projekty. W budżecie znajduje się rezerwa 22 mln zł przeznaczona na wkład własny do projektów. To nie jest budżet stagnacji - bronił projektu marszałek Piotr Całbecki. - Filharmonii nie wystarczy remont piwnic i strychów, ale projekt całościowy i taki przygotujemy w przyszłym roku.

Za uchwałą budżetową głosowało ostatecznie 24 radnych, przeciw 8, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Tym samym stosunkiem głosów radni sejmiku przyjęli także wieloletnią prognozę finansową województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2016-2038.

Na poniedziałkowej sesji ślubowanie złożył radny Maciej Świątkowski. Zastąpił Zbigniewa Pawłowicza, który został posłem. Radni przyjęli także stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2016 rokiem dziedzictwa chrztu Polski, w związku z 1050 rocznicą tego wydarzenia. Dyskutowano też o pracach nad planem zagospodarowania przestrzennego województwa kujawsko-pomorskiego.

Autorzy: Lucyna Budniewska, Sławomir Bobbe

Lucyna Budniewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.