Marek Nienartowicz

Wolty i zwierzęcy magnetyzm [MINĄŁ TYDZIEŃ, OPINIA]

A w takim pięknym towarzystwie kibicek nowy sezon - znów w ekstralidze! - zaczęli w tym tygodniu toruńscy hokeiści Fot. Grzegorz Olkowski A w takim pięknym towarzystwie kibicek nowy sezon - znów w ekstralidze! - zaczęli w tym tygodniu toruńscy hokeiści
Marek Nienartowicz

Na razie ciągle mamy tylko plotki, ploteczki, plotunie… Bo komitety wyborcze zestawy kandydatów trzymają w ukryciu. Choć niektóre plotki są już w zasadzie potwierdzone. Choćby ta o oczywistej oczywistości - marszałek Piotr Całbecki otworzy listę Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) do sejmiku województwa w okręgu z Toruniem i okolicą. Rywalizować ma m.in. z Wojciechem Świtalskim, szefem PiS w Toruniu i prezesem miejskiej spółki Urbitor jednocześnie. Z kolei były wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich otworzy listę komitetu SLD Lewica Razem, ale w okręgu z Grudziądzem i okolicą.

Co do PiS, to od jednego z czołowych lokalnych polityków tej partii można usłyszeć, że w wyborach wystawi kandydatów takich, że nie tylko jej elektoratowi szczęki czy też kapcie spadną. Taki zwierzęcy magnetyzm mają mieć w sobie rządzący obecnie Polską. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Na razie „Nowości” potwierdziły, że wśród kandydatów do Rady Miasta będzie rzeczniczka toruńskiej policji Wioletta Dąbrowska. W wyborach do toruńskiej rady już przerabialiśmy manewry ze startem kandydatów znanych z tego, że są znani (i oczywiście będących fachowcami w swoich branżach).

Cztery lata temu zaserwował wyborcom taki zestaw komitet prezydenta Zaleskiego. Kogo nie było na jego liście! Naukowiec, bardzo popularna lekarka, legendarny wręcz żużlowiec, koszykarka… Aż konkurencja zgrzytała ze złości zębami - tak perfekcyjna miała to być lista. Do tego dochodziła rozpoznawalność i rekomendacja prezydenta. W efekcie miało być dwanaście mandatów w 25-osobowej radzie. Skończyło się na sześciu i dużym rozczarowaniu. Niektórzy do dziś ponoć nie mogą dojść do siebie. Cóż, takim wyborczym celebrytom - przynajmniej w toruńskich warunkach - start udaje się co najwyżej wtedy, gdy znajdą się na czele listy kandydatów.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Nienartowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.