Wraca policja, ale nie wszędzie za nią tęsknili [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Bartniak
Maciej Czerniak

Wraca policja, ale nie wszędzie za nią tęsknili [zdjęcia, wideo]

Maciej Czerniak

W Dragaczu i Bukowcu zostały już otwarte nowe posterunki. Przed końcem roku mundurowi wrócą też na stałe do Lubienia Kujawskiego.

W Dąbrowie Biskupiej przed laty był posterunek policji. Został zniesiony w ramach ogólnopolskiego projektu reorganizacji policji. Teraz bezpieczeństwa pilnują tam policjanci z patroli komendy miejskiej w Inowrocławiu.

Policja była, policji nie ma

- Z początku byliśmy bardzo przeciwni planom zamknięcia u nas posterunku - mówi wójt Dąbrowy Biskupiej Roman Wieczorek. - Były petycje z podpisami mieszkańców kierowane do komendanta wojewódzkiego policji. Teraz okazuje się, że nie jest jednak źle. Policjanci z Inowrocławia patrolują naszą okolicę. Nie ma wzrostu przestępczości. Pewnie, zawsze lepiej, żeby policja była tu, na miejscu. Ale tragedii też nie ma - dodaje wójt.

Posterunków od lat nie ma też między innymi w: Rojewie, Dobrem, Warlubiu, Kamieniu Krajeńskim, Sośnie, Osieku, Papowie Biskupim, Zbicznie i Bysławiu.

Resortowe zapowiedzi płynące z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dają pewną nadzieję mieszkańcom tych miejscowości, z których zniknęły stałe posterunki.


Wideo: Minister Błaszczak na otwarciu odtworzonych posterunków policji

Wójtowie listy piszą

Samorządowcy z tych gmin, w których nie ma już stałych posterunków policji, w większości wnioskowali o ich przywrócenie w listach do wojewody i do szefa MSWiA. Owocami tych starań są, między innymi, otwarte w ubiegłym tygodniu nowe posterunki w Bukowcu i Dragaczu w powiecie świeckim.

- Otwarcie posterunków jest naszą odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, samorządów, ale też jest wynikiem policyjnych analiz - wyjaśnia Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. - Nie udałoby się to bez wsparcia samorządów, które przekazały pieniądze na remonty.

Jeszcze przed końcem tego roku - jak ustaliliśmy - mają się zakończyć prace remontowe w budynku zaadaptowanym na nowy posterunek policji w Lubieniu Kujawskim. Tamtejszy burmistrz już od ubiegłego roku zabiegał u wojewody o przywrócenie na stałe policji w gminie. - Przyjeżdża do nas policjant z Kowala. Pełnili dyżury w punkcie policyjnym - wyjaśniał burmistrz Marek Wiliński. - W ten sposób z policją mogą kontaktować się mieszkańcy. Czujemy jednak, że to za mało. Miasteczko się rozrasta. Przybywa inwestycji, powstają nowe firmy, rozbudowuje się cała infrastruktura. Wkrótce rozpocznie się u nas też budowa kopalni soli Orlenu. Policja przyda się na miejscu. Tak dla bezpieczeństwa.

Z danych MSWiA wynika, że od 2007 roku w całej Polsce zlikwidowano około 400 jednostek terenowych policji. Jeszcze w czerwcu tego roku Jarosław Zieliński, wiceszef resortu, zapowiadał przywrócenie aż 150 komisariatów i posterunków, które zniknęły z poszczególnych gmin w ostatnich latach.

Mapa podpowie policji

W realizacji tego celu ma pomóc między innymi Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, flagowy projekt MSWiA, który we wrześniu został wprowadzony w całej Polsce.

W Kujawsko-Pomorskiem mapa, na której każdy obywatel może zaznaczać miejsca potencjalnie niebezpieczne (co później weryfikują policjanci, udając się we wskazane miejsca), działa od 9 września.

O tym, że ma być narzędziem przydatnym w podejmowaniu decyzji, gdzie posterunki powinny być przywrócone, mówił mł. insp. Mirosław Elszkowski, zastępca komendanta wojewódzkiego w Bydgoszczy: - Mapa posłuży do bardziej efektywnego rozlokowania sił policyjnych w regionie.

Ostatecznie decyzje o tym, w której miejscowości posterunki policji zostaną przywrócone, zapadają w ministerstwie. Ile siedzib stróżów prawa z zapowiadanych 150 wróci na mapę naszego województwa?

W biurze rzecznika MSWiA za każdym razem odpowiedź pada jedna i ta sama: - Trwają konsultacje. Lista miejscowości, w których posterunki mają zostać przywrócone, nie jest jeszcze zamknięta.

Nie wszyscy tęsknią za stałymi posterunkami w swoich miejscowościach.

- Nie możemy narzekać. Jest u nas teraz bezpiecznie. Dzielnicowych z Brodnicy, zaglądających do naszej miejscowości, widać nawet częściej, niż policjantów w czasach, kiedy mieliśmy tu posterunek. Nie potrzebujemy tu policji na stałe. Pieniądze, które by szły na utrzymanie posterunku, można teraz spożytkować na inne potrzeby mieszkańców - mówi Kazimierz Wolfram, wójt gminy Osiek.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.