Wścieklizna w Poznaniu: Zoo musi odwoływać ważne transporty zwierząt. Nie odbędzie się też wystawa psów rasowych na MTP

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Igor Chudziński

Wścieklizna w Poznaniu: Zoo musi odwoływać ważne transporty zwierząt. Nie odbędzie się też wystawa psów rasowych na MTP

Igor Chudziński

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu w związku ze stwierdzeniem przypadku wścieklizny 31 lipca 2019 roku wyznaczył na terenie Poznania obszar zagrożony. Jeśli nie zostaną stwierdzone nowe przypadki, stan ten potrwa do połowy listopada. Strefa zagrożenia wścieklizną to duży problem dla funkcjonowania wielu poznańskich instytucji. Zoo zmuszone jest odwoływać ważne transporty zwierząt, a na Międzynarodowych Targach Poznańskich nie odbędzie się coroczna wystawa psów rasowych.

- Powiatowy Lekarz Weterynarii ma związane ręce. Wiemy o tym, że wirus, który występował u znalezionych w Poznaniu nietoperzy nie stanowi zagrożenia dla innych zwierząt. Nie ma jednak żadnych przepisów rozróżniających wirusy wścieklizny i w każdym przypadku musimy stosować się do tych samych rozporządzeń. - mówi Małgorzata Chodyła, rzecznik prasowy Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.

Dodaje również, że nie są wymagane żadne dodatkowe środki ostrożności w stosunku do odwiedzających zoo czy też opieki nad zwierzętami. Problem jest jednak inny.

- Z powodu ogłoszenia przez Powiatowego Lekarza Weterynarii stref zapowietrzonych w Poznaniu wstrzymaniu uległy zaplanowane zagraniczne transporty ssaków z naszego ogrodu zoologicznego. Ograniczenia nie dotyczą tylko transferu ptaków

- informuje Małgorzata Chodyła.

Strefa zagrożenia wścieklizną to duży problem dla funkcjonowania wielu poznańskich instytucji. Zoo w Poznaniu zmuszone jest odwoływać ważne transporty
Anna Kaczmarz Nie odbył się m.in. zaplanowany transport tapira.

Z informacji "Głosu Wielkopolskiego" wynika, że nie odbyły się zaplanowane transporty konia Przewalskiego, tapira oraz ursona, które miały duże znaczenie dla poznańskiego zoo.

Zobacz też: Wścieklizna w Poznaniu: Względy bezpieczeństwa są przesadzone, zagrożenia nie ma?

Nie są natomiast zagrożone transporty do poznańskiego ogrodu zoologicznego. - W najbliższym czasie przyjadą do nas kangury, kot amurski i kilka gatunków ptaków - zapowiada Małgorzata Chodyła.

Największe problemy związane są z przewozem zwierząt ciepłolubnych. One mogą być transferowane tylko latem, więc ich wyjazd zostanie odłożony w czasie o rok.

Z powodu ogniska wścieklizny w Poznaniu w tym roku nie odbędzie się zaplanowana na listopad Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Poinformował o tym Związek Kynologiczny w Polsce, Zarząd Oddziału w Poznaniu.

Animal Fest odwołane

Nie odbędą się też zaplanowane na październik targi Animal Fest – wydarzenie dla miłośników zwierząt towarzyszących. Grupa MTP planuje zorganizować wydarzenie w pierwszej połowie 2020 roku.

Wystawa kotów rasowych przeniesiona

- Wystawa Kotów Rasowych, która miała odbyć się w Hali Widowiskowo-Sportowej Arena, zostanie przeniesiona przez organizatora, Klub Miłośników Kotów Rasowych „Felis Posnania”, w lokalizację poza obszarem objętym kwarantanną - informuje Katarzyna Błochowiak z centrum prasowego MTP

Zobacz też: Wścieklizna w Poznaniu: Nietoperz zaatakował w parku Wilsona. Ostrzeżenie: w parku nie wolno spacerować ze zwierzętami [ZDJĘCIA, WIDEO]

Igor Chudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.