Łukasz Koleśnik

Wspólnie walczymy o obwodnicę Krosna

Wspólnie walczymy o obwodnicę Krosna Fot. Archiwum prywatne
Łukasz Koleśnik

O proteście w Krośnie Odrzańskim oraz o obwodnicy miasta rozmawiamy z posłem PiS, Jackiem Kurzępą.

Jak pan ocenia akcję protestacyjną przeprowadzoną przez krośnian?
Bardzo dobrze. Z wielu powodów. Najważniejsze jest to, że wszyscy mówimy jednym głosem. Należy przede wszystkim pochwalić inicjatorów poniedziałkowego wydarzenia, czyli Towarzystwo Miłośników Ziemi Krośnieńskiej z panem Zdzisławem Paduszyńskim na czele.

Organizacja protestu również była bardzo dobra. Nie można zapomnieć o tym, że pracodawcy dostosowali się do niego i pozwolili swoim pracownikom na wcześniejsze zwolnienie z pracy, aby ci nie stali w korkach. Nad wszystkim czuwały służby policyjne. Ważne jest również to, że można było zobaczyć aktywnie uczestniczących samorządowców, czyli radnych powiatowych, radnych z Krosna Odrzańskiego, byli również przedstawiciele z Gubina. Razem walczymy o bardzo istotną sprawę dla województwa.

Czy jest szansa na to, żeby dokumentacja obwodnicy wróciła do budżetu państwa?
Myślę, że tak. Spotkaliśmy się z wicewojewodą Robertem Paluchem, który poinformował, że również skrzętnie zabiega o inwestycję dla Krosna Odrzańskiego. To samo robią wszyscy parlamentarzyści. Osobiście złożyłem interpelację w tej sprawie, która czeka na podpis marszałka sejmu. O obwodnicę zabiega też pan Artur Zasada, wiceprzewodniczący komisji infrastruktury oraz posłowie z innych ugrupowań, np. pani Krystyna Sibińska z Platformy Obywatelskiej. Wszyscy mówimy jednym głosem.

Most był budowany w innym stuleciu. Od tamtego czasu zmieniło się wszystko

Można powiedzieć, że całe województwo się zjednoczyło dla obwodnicy. Czy to wystarczy, żeby przekonać pozostałych?
Nie trzeba przekonywać, ponieważ oni mają świadomość, że to jest newralgiczna przeprawa przez Odrę dla tej części województwa oraz dla bezpieczeństwa mieszkańców Krosna Odrz. Most był budowany w innym stuleciu. Od tamtego czasu zmieniło się wszystko, zwłaszcza jeśli chodzi o częstotliwość ruchu drogowego. Wszystkie wskaźniki są przekraczane. Mówcy pod mostem zwracali uwagę na potencjalne zagrożenie. Na szczęście do tej pory nic się nie zdarzyło.

Czy są pieniądze na budowę obwodnicy?
Na budowę obecnie nie. Zatwierdzony plan inwestycyjny opiewał na 180 miliardów, ale udało się zabezpieczyć 109 miliardów. Jest potężny deficyt. Należy dokonać wyboru, co będzie wykonywane, a co nie. Pieniądze na dokumentację zostały przekazne GD-DKiA. Z niewiadomych przyczyn nie podjęto działań, by ją przygotować. Myślę, że pomimo tych przeszkód rozpoczęcie prac nad dokumentacją w tym roku jest możliwe.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.