Wstąp do przedszkola i do podstawówki też

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Katarzyna Piojda

Wstąp do przedszkola i do podstawówki też

Katarzyna Piojda

Wczoraj ruszył nabór dla przyszłych przedszkolaków i pierwszaków.

- To dopiero dylemat: zapisać najpierw syna do przedszkola, czy córkę do podstawówki? - zastanawiali się głośno wczoraj niektórzy rodzice.

Stresu jeszcze nie było. Rekrutacja elektroniczna do przedszkoli publicznych i szkół podstawowych prowadzonych przez miasto właśnie się zaczęła. Nerwowo się zrobi, gdy przyjdzie dzień ogłoszenia wyników. - Są jednak rodzice, którzy uważają, że podczas naboru obowiązuje zasada: „kto pierwszy, ten lepszy” - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 przy ul. Pijarów na Miedzyniu, w którego skład wchodzi i przedszkole, i SP. - Nic z tego. Nie my decydujemy, które dzieci zostaną przyjęte. System to wylicza.

Na nowy rok szkolny, 2016/2017, Bydgoszcz przygotowała ponad 5,3 tysięcy miejsc w przedszkolach i prawie 1,3 tysiąca w pierwszych klasach podstawówki.

- My planujemy przyjąć tym razem 40 przedszkolaków - zapowiada Sobieraj. - Gdyby rekrutacja zakończyła się po jednym dniu, mielibyśmy zapełnionych około 75 procent miejsc. Zapisy trwają jednak kilka tygodni. A jeżeli zajdzie potrzeba, to nawet dodatkową grupę utworzymy.

W Przedszkolu nr 22 (ul. Piwnika Ponurego, Fordon) dla najmłodszych, czyli 3-latków, przygotowano 22 miejsca. - Wczoraj w południe w systemie mieliśmy zalogowanych 13 osób - informuje Ewa Hoppe, dyrektor placówki. - To dzieci, których rodzice wskazali nasze przedszkole jako wybór pierwszej preferencji.

Hoppe dodaje, że na razie nabór przebiega spokojnie. - Jeśli rodzice małych kandydatów nie wiedzą, jak poruszać się po systemie elektronicznym, wytłumaczymy im na miejscu - zaznacza.

Sam system nie sprawia też, póki co, trudności. - Nie zgłoszono żadnych problemów z systemem elektronicznym - podkreśla Jadwiga Zagert, wicedyrektor Wydziału Edukacji i Sportu w ratuszu.

Problem może natomiast dotyczyć rekrutacji do wybranych podstawówek. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej, w jednej klasie SP powinno uczyć się minimum 12 dzieci.

- Optymalnie jest jednak, jeśli do klasy chodzi około 20 uczniów - tłumaczy Sobieraj. - Liczymy na to, że u nas uda się od września utworzyć dwie albo trzy pierwsze klasy.

Nabór do podstawówek już wrócił do normy. Po dwóch latach tzw. kumulacji (naukę w szkole podstawowej w 2014 i 2015 roku zaczynały dzieci z półtora rocznika), sytuacja wróciła do zwykłego porządku.

Dzisiaj - kolejny dzień naboru. Więcej informacji o rekrutacji i pełna oferta przedszkoli oraz szkół jest dostępna na www.bydgoszcz.pl w zakładce „Edukacja”.


Nabór do szkół i przedszkoli
Create your own infographics

Katarzyna Piojda

Miałam 6 lat, gdy postanowiłam zostać dziennikarką. I tak też wyszło. Piszę o bezrobotnych, bezdomnych, ubogich, czyli o ludziach, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie i trudno im z niego wyjść. Samo pisanie w tym przypadku to za mało. Staram się więc im pomóc wyjść z tego zakrętu. Zajmuję się także tematyką bydgoskiej oświaty. Piszę również do serwisów Regiodom.pl i Strefa Biznesu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.