Wstawią w biodro implant z drukarki 3D

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec
Hanka Sowińska

Wstawią w biodro implant z drukarki 3D

Hanka Sowińska

Takiej operacji jeszcze w Kujawsko-Pomorskiem nie było. Po świętach lekarze z Torunia wszczepią tytanową protezę z drukarki laserowej.

Do pierwszej w regionie operacji przygotowują się specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, z oddziału ortopedyczno-urazowego. Zabieg zostanie przeprowadzony 29 grudnia.

Pacjentką będzie 43-letnia kobieta, która w przeszłości przeszła już kilka operacji.

- Warunki miejscowe stawu biodrowego, ze względu na duże ubytki i wrodzone deformacje kostne, nie pozwalają na wszczepienie dostępnych na rynku standardowych implantów - wyjaśnia Janusz Mielcarek, rzecznik prasowy WSZ.

Implant dla pacjentki toruńskiej lecznicy został specjalnie zamówiony i indywidualnie wykonany w jednej z niemieckich firm współpracujących z oddziałem ortopedyczno-urazowym. Wcześniej u chorej wykonano tomografię komputerową oraz zdjęcia pomiarowe miednicy.

Tytanowy implant, który będzie wszczepiony za niespełna tydzień, został wyprodukowany w technologii 3D, przy zastosowaniu drukarki laserowej.

- W Polsce nie ma producenta takich implantów. Firma, która go dla nas wydrukowała, robi także protezy stosowane w zabiegach onkologicznych - mówi dr Tomasz Mas, który 29 grudnia stanie przy stole operacyjnym.

Wstawią w biodro implant z drukarki 3D
nadesłane Model miednicy z zaznaczonym stawem biodrowym, do którego wszczepiony będzie implant z drukarki 3D.

W zabiegu będzie uczestniczyło czterech lekarzy, w tym dr hab. n. med. Daniel Kotrych z Kliniki Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu w Szczecinie.

- Ma duże doświadczenie w tego typu operacjach - informuje rzecznik prasowy szpitala na Bielanach.

Zabieg sfinansuje NFZ. Wiadomo, że tytanowy implant z drukarki 3D, wyprodukowany na indywidualne zamówienie, jest droższy od standardowej protezy.

Szpital na tej operacji na pewno nie zarobi. Jednak ten zabieg jest szansą dla wielu chorych, którzy muszą mieć implanty dobierane indywidualnie. Jeśli cena protez spadnie, będzie szansa na zoperowanie większej liczby osób

Tymczasem od nowego roku zaczną obowiązywać nowe, obniżone (w stosunku do obecnie obowiązujących w NFZ) taryfy dla części świadczeń gwarantowanych w ortopedii i traumatologii ruchu.

Tak zwany pakiet ortopedyczny ma sprawić, że kolejki na operacje wszczepienia stawu kolanowego i biodrowego skrócą się do trzech miesięcy (w pilnych przypadkach) i do pół roku w przypadkach stabilnych.

Teraz w 11 szpitalach w regionie, w których przeprowadza się zabiegi wszczepienia protezy stawu kolanowego i biodrowego, czeka ponad 11 tys. pacjentów. Najbardziej odległy termin to rok 2024 (szpital w Świeciu).

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.