Agnieszka Jędrzejczak

Wstrząsające wyniki kontroli szpitala Centrum Dializa w Łasku. Szpital oszczędzał kosztem swich pacjentów. Powiat biernie się przyglądał

Wstrząsające wyniki kontroli szpitala Centrum Dializa w Łasku. Szpital oszczędzał kosztem swich pacjentów. Powiat biernie się przyglądał Fot. Joanna Urbaniec/Zdjęcie ilustracyjne
Agnieszka Jędrzejczak

Wstrząsające ustalenia o sytuacji w szpitalach w: Łasku, Pszczynie, Białogardzie i Opatowie ujawnił raport Najwyższej Izby Kontroli. Dzierżawiąca placówki prywatna spółka Centrum Dializa, w ocenie NIK-u, oszczędzała kosztem pacjentów, a zarząd powiatu biernie się temu przyglądał.

Masowe zwolnienia pielęgniarek i lekarzy, brak odpowiedniego sprzętu i nierealizowanie obiecanych inwestycji, jak na przykład budowa stacji dializ czy utworzenie szpitalnego oddziału ratunkowego w łaskim szpitalu - to kilka z wykrytych nieprawidłowości.

Kontrolę w szpitalach podjęto na wniosek Głównego Inspektora Pracy po tym, gdy w 2016 roku w szpitalu w Białogardzie podczas dyżuru zmarł anestezjolog. Kontrolą objęto lata 2010-2017. Najwięcej zastrzeżeń NIK ma do tego, co działo się w szpitalach: łaskim i pszczyńskim.

W raporcie czytamy między innymi, że limit wydatków na leki i sprzęt jednorazowy w szpitalu w Pszczynie ustalono na 30 tys. zł, w efekcie czego pacjenci musieli przychodzić z własnym. Zwolniono tam też jedną trzecią załogi.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Jędrzejczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.