Wszystko jest polityką: Unia znów na kolanach

Czytaj dalej
Ryszard Terlecki

Wszystko jest polityką: Unia znów na kolanach

Ryszard Terlecki

Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych, komentując niedawną moskiewską wizytę Borrella, hiszpańskiego socjalisty, przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, powiedział, że Rosja gotowa jest do zerwania relacji z Unią w przypadku ogłoszenia nowych sankcji, które mogłyby zagrażać jej gospodarce.

Pogróżki pod adresem Europy wywołały podwójną reakcję. W europejskich stolicach, a także w samej Brukseli odezwały się głosy, że Borrell niepotrzebnie wybrał się do Moskwy, że został tam arogancko potraktowany oraz że zachowywał się jak skromny petent odwiedzający stolicę wielkiego mocarstwa. Krytyka wizyty zbiegła się z rosyjską decyzją wydalenia z Moskwy trojga dyplomatów (reprezentujących Niemcy, Szwecję i Polskę), a jako jeden z zarzutów wobec Borrella podnoszono fakt, że nie upomniał się wystarczająco mocno o uwięzionego opozycjonistę Nawalnego oraz nie spotkał się z przedstawicielami jego zwolenników.

Równocześnie jednak odezwali się wyznawcy dogadywania się z Rosją za wszelką cenę i na jej warunkach. Ich argumenty są znane, wynikają z niechęci do Stanów Zjednoczonych i marzeń o uniezależnieniu Europy od amerykańskiego parasola obronnego. Zwłaszcza obecne władze Francji chciałyby powrotu do tradycyjnego aliansu z Rosją, podobne poglądy reprezentowane są także przez wpływowych polityków w Niemczech i w unijnym establishmencie.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ryszard Terlecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.