Wyborcze obiecanki PiS to cacanki? Niekoniecznie [SONDA]

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Bartłomiej Bitner

Wyborcze obiecanki PiS to cacanki? Niekoniecznie [SONDA]

Bartłomiej Bitner

Prawo i Sprawiedliwość wywiązuje się z wyborczych obietnic - taki wniosek płynie z sondażu przeprowadzonego przez Nowiny we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia dla województwa podkarpackiego. Prawie połowa z 500 ankietowanych osób stwierdziła, że ich zdaniem partia rządząca realizuje przedwyborcze zapowiedzi.

Prawo i Sprawiedliwość wywiązuje się z wyborczych obietnic - taki wniosek płynie z sondażu przeprowadzonego przez Nowiny we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia dla województwa podkarpackiego.

Prawie połowa z 500 ankietowanych osób stwierdziła, że ich zdaniem partia rządząca realizuje przedwyborcze zapowiedzi.

Nasze badania przeprowadzono w dniach 30 marca - 3 kwietnia. Między innymi zapytaliśmy w nim mieszkańców naszego regionu, jak oceniają rządy Prawa i Sprawiedliwości odnośnie obietnic składanych półtora roku temu w kampanii wyborczej. Okazało się, że ponad 48 procent pytanych odpowiedziało, iż raczej oraz zdecydowanie pozytywnie. Negatywnie (raczej i zdecydowanie negatywnie) w tym zakresie PiS oceniło 34 procent ankietowanych. Pozostałym - 18 procent - trudno było to ocenić.

Mieli dać ludziom 500 zł. I co? No i dali

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość po wygranych wyborach wprowadziło szereg pakietów socjalnych. Wystarczy tutaj wspomnieć o programach „Rodzina 500+” (500 złotych na drugie dziecko i każde kolejne) czy „75+” (bezpłatne leki dla seniorów). Do tego dochodzą między innymi realizacja zapowiadanej reformy systemu edukacji, czyli likwidacja gimnazjów i ponowne wprowadzenie ośmioklasowych podstawówek oraz utworzenie szkół branżowych zamiast zawodowych, a także podwyższenie minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki za wynagrodzenie i obniżenie podatku CIT (podatek dochodowy od osób prawnych).

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń uważa, że jest to dobry kierunek, który jego partia obrała. - Realizacja najważniejszych programów pokazuje, że tak należało zrobić. Poparcie, które mamy, nie bierze się z pustki, tylko z konkretnych wskaźników. Chodzi tu między innymi o zmniejszenie poziomu ubóstwa wśród najbiedniejszych. To widać na każdym kroku, jak również to, że bardzo dobrze są oceniane nasz przedsięwzięcia - ocenia senator.

Tylko połowa się cieszy, a co z drugą

Zdaniem posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz z Platformy Obywatelskiej, skoro prawie 50 procent jest zadowolonych, to drugie tyle jest niezadowolonych.

- Tak trzeba na to spojrzeć. Mieszkańcy są więc podzieleni w ocenie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Ci, którzy otrzymują pieniądze w ramach programu „Rodzina 500+”, dobrze oceniają realizację wyborczych obietnic, a ci, którzy nie dostają, to już niekoniecznie. I tak jest też z innymi obietnicami - komentuje posłanka.

PiS na Podkarpaciu ma najwyższe poparcie w kraju - 50%. Druga jest PO - 20,8%, a trzeci Kukiz’15 -9,4%.

Sonda

Zapytaliśmy przechodniów, czy Prawo i Sprawiedliwość po wyborach spełniło i spełnia obietnice wyborcze?

Małgorzata Szymczyk: Jestem neutralna politycznie i nie opowiadam się za żadną partią, bo polityka to ciągła walka o władzę i istna prywata. Ale pracuję z osobami starszymi i one zachwalają rządy PiS, w tym wprowadzenie programów socjalnych.

Zofia Winiarczyk: Rząd Prawa i Sprawiedliwości podniósł stawkę godzinową, ale to nadal jest za mało i przez to wciąż wiele osób wyjeżdża z Polski, by zarobić na życie.

Kasia: PiS realizuje swoje plany. Wśród nich jest reforma szkolnictwa i likwidacja gimnazjów. Myślę, że dla uczniów to będzie dobre, bo żeby się teraz dostać do gimnazjów, musieliśmy zdawać testy i składać wiele wniosków. Po zmianach tego nie będzie.

Pan Henryk: PiS wywiązuje się ze swoich obietnic. Nie jestem w pełni zadowolony z renty, ale rządzący wprowadzili wiele udogodnień, np. refundację leków.

Bartłomiej Bitner

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.