Wybory 2018 w Poznaniu: Wojna o listy wyborcze w Platformie Obywatelskiej. Jacek Jaśkowiak dokona czystki?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Błażej Dąbkowski

Wybory 2018 w Poznaniu: Wojna o listy wyborcze w Platformie Obywatelskiej. Jacek Jaśkowiak dokona czystki?

Błażej Dąbkowski

Konflikt między prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem, a szefem poznańskich struktur Platformy Obywatelskiej Bartoszem Zawieją może doprowadzić do rewolucji na listach do rady miasta. Prezydent, jak się dowiedzieliśmy, chce je "oczyścić" z osób kojarzonych z Zawieją. - Jacek Jaśkowiak chyba zapomniał, że Platforma nie jest partią wodzowską, tylko strukturą demokratyczną - ostro komentuje radny Tomasz Lipiński.

W czwartek po południu w urzędzie miasta doszło do spotkania prezydenta Jacka Jaśkowiaka z częścią radnych Platformy. Prezydent zaproponował im zupełnie nowy kształt list wyborczych do rady miasta, nie konsultując ich z szefem lokalnych struktur partii Bartoszem Zawieją, który w tym czasie przebywał na urlopie. Propozycje prezydenta, jak twierdzi jeden z uczestników spotkania nie były również konsultowane z posłem Rafałem Grupińskim, przewodniczącym wielkopolskiej PO.

– To było spore zaskoczenie, ponieważ z list nagle zniknęły niemal wszystkie osoby związane z Bartkiem lub uchodzące za takie

– mówi nam jeden z radnych PO. Z grupy tzw. zawiejowców, jak twierdzi nasz informator „uchowali się” jedynie Wojciech Kręglewski, który ma wystartować z drugiego miejsca na Grunwaldzie oraz Małgorzata Dudzic-Biskupska (ma spaść na trzecie miejsce na Winogradach).

Zabraknie zatem miejsca dla Tomasza Lipińskiego, Tomasza Stachowiaka (aktualni radni), Jakuba Kucharczyka (szef PO koła Jeżyce) czy Jacka Jacygrada. – Jacek zaprosił tylko „swoich” radnych, choć był już na dobrej drodze, by dojść do porozumienia z Bartkiem. W rolę mediatora między nimi wcielił się Leszek Wojtasiak. Nic z tego nie wyszło, bo pokłócono się o dwa nazwiska kandydatów na radnych – opowiada kolejny uczestnik spotkania.

W dalszej części tekstu:

 • Po co Jacek Jaśkowiak spotka się z Grzegorzem Schetyną?
 • Co mówią radni, którzy mogą wypaść z list?
 • Z czego wynika konflikt w PO?
Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.