Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy: W Kujawsko-Pomorskiem PiS minimalnie przed Koalicją Obywatelską. Niezły wynik SLD

Czytaj dalej
Fot. brak
pau, ao

Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy: W Kujawsko-Pomorskiem PiS minimalnie przed Koalicją Obywatelską. Niezły wynik SLD

pau, ao

Najnowszy sondaż wyborczy Polska Press Grupy pokazuje nieznaczną przewagę PiS nad Koalicją Obywatelską przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. O komentarz do wyników badania poprosiliśmy dr hab. Magdalenę Mateję, medioznawczynię z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przypomnijmy: według sondażu PPG, aż 45 proc. Polaków zadeklarowało, że przy urnach wyborczych poprze obecnie rządząca partię. Tym samy PiS miałoby 246 swoich przedstawicieli w nowym parlamencie. Pomimo połączenia sił Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych, KO może w październiku liczyć na 30 proc. głosów, co daje jej 155 mandatów. Miejsce na podium zająłby także Sojusz Lewicy Demokratycznej z wynikiem 11 proc. poparcia (45 mandatów). Czwartą i ostatnią siłą polityczną w zostało w sondażu Polskie Stronnictwo Ludowe - 6 proc. głosów i 13 mandatów.

Szczegółowe wyniki i ich omówienie znajdziesz TUTAJ: Wybory parlamentarne 2019. Sondaż Polska Press Grupy: PiS może liczyć na samodzielną większość. Tylko cztery partie w Sejmie Jak prezentują się wyniki dla Kujawsko-Pomorskiego?

Wyniki w galerii poniżej:

Z dr hab. Magadaleną Mateją, medioznawczynią z UMK rozmawia Paulina Błaszkiewicz

19.07.2018 warszawa67 posiedzenie sejmu rp polityka pis sejm budynek sejmowyfot marek szawdyn/polska press
Filip Kowalkowski dr hab. Magdalena Mateja

Według sondażu dla gazet Polska Press Grupy gdyby wybory miały odbyć się dziś partia Jarosława Kaczyńskiego wygrałaby ponownie. To dla pani zaskoczenie?
Sondaż nie pokazuje niczego nowego, ani w skali regionu, ani w skali kraju. Partia Jarosława Kaczyńskiego cieszy się największym poparciem Polaków przez cały okres sprawowania rządów i nawet pod koniec 4-letniej kadencji udało się jej utrzymać około czterdziestoprocentowe poparcie. To zasługa transferów socjalnych, które rządzący nazywają „spełnianiem obietnic wyborczych”, a ich oponenci „kupowaniem głosów”. Nie bez znaczenia jest propaganda mediów publicznych, różnych form marketingu politycznego, np. spotkań z wyborcami w terenie. PiS niszczy umiejętnie wizerunek opozycji w sieci, a opozycja ma problem nie tylko komunikacyjny, ale i programowy. Trudno dziś powiedzieć, co oferuje obywatelom na wypadek wygranej. Konkrety nie są wyraźnie wyeksponowane, a ogólniki dobrze znamy i nie są atrakcją.

Poparcie dla PiS w regionie jest nieco niższe niż w Polsce.
Wiązałabym to z sympatiami politycznymi mieszkańców stosunkowo dużych miast: Bydgoszczy, Grudziądza, Inowrocławia, z którym przecież związany jest „frontman” KO - Krzysztof Brejza. Tu liberałowie i lewica zyskują głosy kosztem konserwatystów. PSL ma nieco wyższe notowania w kujawsko-pomorskim, bo też struktury partii są dość silne w naszym województwie. Niektórzy politycy Kukiz’15 są u nas rozpoznawalni i popularni.

Badanie zrealizowane w dniach 23-29 sierpnia 2019 roku przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

pau, ao

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.