Wybory samorządowe 2018. Idzie młodość: tutaj średnia wieku wszystkich kandydatów to zaledwie nieco ponad 40 lat

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Wybory samorządowe 2018. Idzie młodość: tutaj średnia wieku wszystkich kandydatów to zaledwie nieco ponad 40 lat

Tomasz Rusek

Wśród kandydatów na terenie Drezdenka i Strzelec Krajeńskich najstarszy jest obecny burmistrz Drezdenka Maciej Pietruszak. Ma 60 lat. Jego rywale mają po 41 i 35 lat. O reelekcję walczy też 31-letni Mateusz Feder, którzy rządzi Strzelcami.

M. Pietruszak startuje w wyborach na burmistrza Drezdenka z własnym komitetem. Obiecuje stworzyć miejsce dla seniorów (klub z udogodnieniami do wspólnego spędzania czasu), zbudować mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus, stworzyć żłobek. Zapowiada także starania o odbudowę basenu i remont stadionu, a także monitoring i uruchomienie bezpłatnej komunikacji.

Podobnie jak pozostali rywale mocno liczy na to, że właśnie jego komitet zgarnie też kilka mandatów dla radnych.

Imponująca lista obietnic

Burmistrzem chce też zostać 35-letnia Karolina Piotrowska, sołtyska wsi Grotów, która prowadzi własną firmę. Ma swój komitet i hasło „Gospodarne miasto, zadbane wsie”.

W programie zapisała m.in. budowę nowego przedszkola z oddziałami żłobkowymi, uruchomienie świetlic wiejskich, budżet obywatelski, nowe ścieżki rowerowe, remonty dróg czy budowę przystani nad Notecią.

Zarządzać Drezdenkiem chce także 35-letni przedsiębiorca Bartłomiej Głogowiec. Startuje z komitetu Inicjatywa Lokalnych Przedsiębiorców. Chce pobudzić rozwój Drezdenka, lepiej wykorzystywać pieniądze budżetowe.

Obiecuje że w 2019 na inwestycje przeznaczy 35 mln zł, z czego 10 mln zł pójdzie na ścieżki rowerowe, a reszta m.in. na: przedszkole ze żłobkiem, remont stadionu z basenem, nowy dom kultury, garażowiec na 150 samochodów.

Kolejny kandydat na burmistrza Drezdenka to 41-letni Jarosław Pawlaczyk, który jest obecnie dyr. Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorzowie. Startuje ze swojego komitetu i daje wyborcom „Gwarancję skuteczności”.

Obiecuje zdecydowaną zmianę w zarządzaniu miastem i gminą. Chce postawić na konsultacje społeczne, wprowadzić budżet obywatelski, planuje też, że w jeden dzień tygodnia urzędnicy będą pracować aż do 20.00 - by mieszkańcy mogli załatwić swoje sprawy w mniej urzędowych godzinach. Chce powstrzymać wyprowadzki ludzi do innych miast - w tym ma pomóc przedszkole z oddziałem żłobkowym oraz lepsze wykorzystywanie walorów turystycznych Drezdenka i okolic.

Wszyscy kandydaci na burmistrza Drezdenka prowadzą aktywną kampanię: spotykają się z ludźmi z mniejszych miejscowości, są też bardzo aktywni na portalach społecznościowych.

Powalczy sam ze sobą

W Strzelcach - poza obecnym 31-letnim burmistrzem Mateuszem Federem - nikt nie zgłosił się do kandydowania. Zastrzega jednak, że pomimo braku rywali nie składa wielkich obietnic. - Wolę rozwiązywać problemy, których zawsze w kadencji jest bardzo dużo - dodaje. Jego program zawiera pięć podstawowych punktów. To: remonty dróg (także dojazdy do wsi i osiedli); stworzenie wielopokoleniowego parku miejskiego; program nauki zawodu, co ma podnieść kompetencje uczniów; utworzenie Centrum Aktywności Senioralnej w dawnej szkole przy ul. Zachodniej oraz pilnowanie postępów prac nad obwodnicą Strzelec.
Żeby wygrać, M. Feder potrzebuje w wyborach przekonać do siebie połowę głosujących plus jeden głos: - Mam nadzieję, że to się uda, ponieważ wraz z moimi kandydatami na radnych chcemy, by Strzelce były jeszcze lepszym miejscem do życia.

Na razie wszyscy wychodzą na zero

W organizowanych przez GL prawyborach wszyscy kandydaci z Drezdenka i Strzelec Kraj. (wyniki na www.gazetalubuska.pl) mają na razie po zero głosów. Jak ich wesprzeć?

Zobacz też: TU ZNAJDZIESZ WSZYSTKICH KANDYDUJĄCYCH W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH

ZOBACZ, JAK GŁOSOWAĆ!

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.