Wybory samorządowe 2018: Jaśkowiak zyskuje w sondażu, a Zyska popierają seniorzy

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Rafał Cieśla

Wybory samorządowe 2018: Jaśkowiak zyskuje w sondażu, a Zyska popierają seniorzy

Rafał Cieśla

Zdecydowana większość osób głosujących na Dorotę Bonk–Hammermeister to kobiety, z kolei kandydat PiS – Tadeusz Zysk – cieszy się największym poparciem wśród osób powyżej 60 lat. Co jeszcze wynika z naszych najnowszych sondaży?

Kobiety za kobietą

Wyjątkiem, co nie może dziwić, jest jedyna przedstawicielka płci pięknej, która startuje w wyborach na prezydenta Poznania, czyli Dorota Bonk-Hammermeister. W jej przypadku jedynie co piąta osoba, która w sondażu chce na nią

oddać głos, to mężczyzna.
Jeśli chodzi o poparcie dla kandydatów w poszczególnych grupach wiekowych, to wśród seniorów najwięcej głosów oddano na Tadeusza Zyska.

Łącznie prawie 40 procent jego wyborców to osoby powyżej sześćdziesiątki. Z kolei najmniejszą grupę jego zwolenników – na co wskazuje nasz sondaż – stanowią osoby w przedziale wieku 18 – 29 lat.

Wśród deklarujących w sondażu poparcie dla obecnego prezydenta najwięcej jest osób w wieku od 30 do 44 lat. Z kolei analizując sondażowe wyniki Jarosława Pucka i Tomasza Lewandowskiego można wskazać, że ich wyborcy nie są w zdecydowanej większości przedstawicielami wyłącznie jednej grupy wiekowej.

Faworyci umacniają się na prowadzeniu

Porównując ten sondaż z poprzednim, który został przeprowadzony w maju, to znacznie lepszy wynik (wzrost o 9 proc.) notuje Jacek Jaśkowiak, który jest popierany przez Koalicję Obywatelską. Nieco zyskał też kandydat PiS. Pozostali zaś stracili. Jedni, jak Tomasz Lewandowski popierany przez poznańską Lewicę, niewiele. Z kolei w przypadku Jarosława Pucka spadek poparcia jest już bardziej wyraźny (o ponad 5 proc.).

Sondaż wyborczy maj 2018:

Wyniki sondażu, który aktualnie publikujemy, są odmienne od tych, które ostatnio przedstawił dziennik „Rzeczpospolita”. – W badaniu IBRiS prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak może liczyć na 51 proc. poparcia – informowała „Rz” 20 września. Z kolei wynik kandydata PiS na prezydenta stolicy Wielkopolski jest zbliżony: zarówno nasz sondaż, jak i ten przygotowany na zlecenie „Rz” pokazuje, że może on liczyć na poparcie powyżej 22 proc.

Rafał Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.