Wybory samorządowe 2018: Pod własnym nazwiskiem czy sztandarem PiS? Wójt Czerwonaka się waha, a partia przekonuje

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Mikołaj Woźniak

Wybory samorządowe 2018: Pod własnym nazwiskiem czy sztandarem PiS? Wójt Czerwonaka się waha, a partia przekonuje

Mikołaj Woźniak

Jacek Sommerfeld nie podjął jeszcze decyzji, czy w najbliższych wyborach wystartuje z własnego komitetu czy tak jak cztery lata temu - jako kandydat PiS. Dla tej partii to o tyle istotne, że poprzednio był jedynym jej przedstawicielem, który zwyciężył w gminie pod Poznaniem. W tych wyborach może być podobnie.

Nie jest tajemnicą, że Jacek Sommerfeld, wójt Czerwonaka poważnie rozważa start z komitetu wyborczego sygnowanego jedynie swoim nazwiskiem.

Cztery lata temu był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Jedynym, któremu udało się wygrać w podpoznańskiej gminie.

Sommerfeld jest także członkiem PiS i nawet gdyby miał startować bez partii na sztandarach, to prawdopodobnie nie zawiesi członkostwa w niej.

Wiadomo, że taki scenariusz nie odpowiada PiS i trwają rozmowy z Sommerfeldem. W rozmowie z nami Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS i koordynator wyborów samorządowych w Wielkopolsce określa je jako bardzo zaawansowane. Nie ma jeszcze ostatecznych rozstrzygnięć, ale lada dzień (najpewniej do końca sierpnia), sytuacja ma znaleźć swój finał.

Z kolei wójt Czerwonaka tłumaczy, że nadal jest za wcześnie na ostateczną deklarację i w tym momencie nie komentuje sprawy.

Wątpliwości wójta mógł wzbudzić sondaż przeprowadzony wśród mieszkańców. Z informacji, które podało Radio Poznań, wynika, że wójt startując z własnego komitetu mógłby wygrać w pierwszej turze.

Z patronatem PiS szanse na zwycięstwo są mniejsze.

Tymczasem na Facebooku Marcin Palade, socjolog i politolog specjalizujący się m. in. w polityce samorządowej wprost napisał, że PiS nie godzi się na samodzielny start wójta.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • - co o wahaniach wójta sądzi PiS?
 • - jak jego plany komentuje gminna opozycja?
 • - co mówią mieszkańcy Czerwonaka?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.