Wybory samorządowe 2018: Pod własnym nazwiskiem czy sztandarem PiS? Wójt Czerwonaka się waha, a partia przekonuje

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Mikołaj Woźniak

Wybory samorządowe 2018: Pod własnym nazwiskiem czy sztandarem PiS? Wójt Czerwonaka się waha, a partia przekonuje

Mikołaj Woźniak

Jacek Sommerfeld nie podjął jeszcze decyzji, czy w najbliższych wyborach wystartuje z własnego komitetu czy tak jak cztery lata temu - jako kandydat PiS. Dla tej partii to o tyle istotne, że poprzednio był jedynym jej przedstawicielem, który zwyciężył w gminie pod Poznaniem. W tych wyborach może być podobnie.

Nie jest tajemnicą, że Jacek Sommerfeld, wójt Czerwonaka poważnie rozważa start z komitetu wyborczego sygnowanego jedynie swoim nazwiskiem.

Cztery lata temu był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Jedynym, któremu udało się wygrać w podpoznańskiej gminie.

Sommerfeld jest także członkiem PiS i nawet gdyby miał startować bez partii na sztandarach, to prawdopodobnie nie zawiesi członkostwa w niej.

Wiadomo, że taki scenariusz nie odpowiada PiS i trwają rozmowy z Sommerfeldem. W rozmowie z nami Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł PiS i koordynator wyborów samorządowych w Wielkopolsce określa je jako bardzo zaawansowane. Nie ma jeszcze ostatecznych rozstrzygnięć, ale lada dzień (najpewniej do końca sierpnia), sytuacja ma znaleźć swój finał.

Z kolei wójt Czerwonaka tłumaczy, że nadal jest za wcześnie na ostateczną deklarację i w tym momencie nie komentuje sprawy.

Wątpliwości wójta mógł wzbudzić sondaż przeprowadzony wśród mieszkańców. Z informacji, które podało Radio Poznań, wynika, że wójt startując z własnego komitetu mógłby wygrać w pierwszej turze.

Z patronatem PiS szanse na zwycięstwo są mniejsze.

Tymczasem na Facebooku Marcin Palade, socjolog i politolog specjalizujący się m. in. w polityce samorządowej wprost napisał, że PiS nie godzi się na samodzielny start wójta.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • - co o wahaniach wójta sądzi PiS?
 • - jak jego plany komentuje gminna opozycja?
 • - co mówią mieszkańcy Czerwonaka?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.