Wybory samorządowe 2018. Wspólna Małopolska nie taka groźna

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec / Polska Press
Grzegorz Skowron

Wybory samorządowe 2018. Wspólna Małopolska nie taka groźna

Grzegorz Skowron

Wybory samorządowe. To miała być poważna konkurencja dla list partyjnych. Nie udało się jednak przyciągnąć wielu znanych nazwisk

- Możemy mieć od 3 do 6 radnych sejmiku - zapowiada Witold Latusek, sekretarz stowarzyszenia Wspólna Małopolska. Opublikowane do tej pory sondaże w ogóle nie uwzględniają tego komitetu, wyniki kończą się na listach Kukiz’15, którym badania dają w Małopolsce ok. 5 proc.

Gdzie te mocne listy

Podawany przez Witolda Latuska wynik może i byłby realny, gdyby listy Wspólnej Małopolski były mocniejsze. Ale, wbrew zapowiedziom sprzed wakacji, nie ma na nich wielu znanych nazwisk.

Najbardziej rozpoznawalna kandydatka tego komitetu to Marta Patena, która otwiera krakowską listę WM do sejmiku. Cztery lata temu była ona kandydatką PO na prezydenta Krakowa, w pierwszej turze zajęła dopiero czwarte miejsce.

W Tarnowie listę otwiera były prezydent tego miasta Mieczysław Bień. I to raczej koniec nazwisk, które kiedyś miały mocną pozycję w lokalnej polityce. Więcej jest ludzi związanych w przeszłości z PO, ale raczej działaczy z drugiego szeregu. Np. liderem w okręgu podkrakowskim jest Paweł Ścigalski, były radny Krakowa, dziś pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.

Właśnie przejęcie od Platformy samorządowców miało być atutem list Wspólnej Małopolski. Ale wielu, z którymi rozmawiał Witold Latusek i którzy początkowo byli zainteresowani startem w wyborach pod nowym szyldem, ostatecznie odmówiło współpracy.

Czytaj więcej:

 • Rozliczenia? Po wyborach
 • Małgorzata Gromala wybrała własny szyld
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Grzegorz Skowron

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.