Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wydatki niewygasające w budżecie miasta. Pis: Jest ich za dużo!

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Tomasz Mikulicz

Wydatki niewygasające w budżecie miasta. Pis: Jest ich za dużo!

Tomasz Mikulicz

Niewygasami radni nazywają wydatki niewygasające. Czyli wydatki, w przypadku których miasto podpisało umowy z wykonawcami, ale przed 31 grudnia jeszcze nie zapłaciło. Stało się już tradycją, że na przełomie grudnia i stycznia o niewygasy toczy się dyskusja. KO twierdzi, że PiS jak zwykle przesadza.

Wydatki niewygasające są tematem zawiłym i niezrozumiałym. Radni PiS doskonale o tym wiedzą, więc rokrocznie robią wokół tych wydatków dym – mówi Maciej Biernacki z KO.

Według niego ta zagrywka ma przekonać wyborców PiS-u, do tego, że prezydent w czymś zawinił. – Mało komu będzie się chciało sprawdzać, czy jest tak w rzeczywistości – podkreśla radny.

Wydatki niewygasające to wydatki, w przypadku których miasto podpisało już umowy z wykonawcami inwestycji, ale przed 31 grudnia jeszcze im nie zapłaciło. Więc wydatki takie, co oczywiste, przechodzą na kolejny rok.

– Najlepiej jest bowiem płacić w ostatnim możliwym terminie. Jeśli np. umowa zawarta 15 grudnia ma miesięczny termin płatności to powinno się ją opłacić 15 stycznia. Jeżeli miasto zrobiłoby wcześniej, to poniosłoby niepotrzebne koszty – wyjaśnia Biernacki.

Miejskie pieniądze leżą wszak na oprocentowanych kontach czy lokatach i na siebie pracują. – Ktoś może pomyśleć: Przecież to tylko miesiąc. Ale jeśli chodzi np. o 100 mln zł, to nawet miesięczne oprocentowanie takiej sumy daje – jak to się mówi – konkretną kasę. Poza tym pieniądze leżące na koncie stanowią majątek miasta. Są zabezpieczeniem w przypadku brania kredytów. Słowem, lepiej jest w danej chwili mieć na koncie więcej niż mniej – tłumaczy radny Biernacki.

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Mikulicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.