Wyniki matur 2022. Kilka podlaskich szkół może pochwalić się stuprocentową zdawalnością

Czytaj dalej
Magda Ciasnowska

Wyniki matur 2022. Kilka podlaskich szkół może pochwalić się stuprocentową zdawalnością

Magda Ciasnowska

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowała szczegółowe wyniki tegorocznych matur. Wiemy, które podlaskie szkoły poradziły sobie najlepiej z egzaminem dojrzałości.

We wtorkowy poranek (5.07) maturzyści poznali wyniki swoich egzaminów. Niestety, tym razem województwo podlaskie, jeśli chodzi o poziom zdawalności, nie znalazło się jak co roku w ogólnopolskiej czołówce. W całym regionie maturę zdało zdało 76,2 proc.(6 389 osób), z 8 386 przystępujących do niej absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. W ubiegłym roku ta zdawalność była znacznie wyższa - wynosiła aż 81,5 proc., a wynik podlaskich maturzystów był najlepszy w całym kraju. Obecny jest niższy od średniej krajowej, która wynosi 78,2 proc.

Zaskoczenia nie ma natomiast w przypadku szkół, których absolwenci poradzili sobie w egzaminem dojrzałości najlepiej. W całym województwie podlaskim jest aż dziewięć placówek, gdzie wszystkim uczniom udało się zdać maturę. W niektórych z nich, do matur podeszło zaledwie kilku lub kilkunastu uczniów. Wśród szkół ze stuprocentową zdawalnością, w których w maju przed arkuszami zasiadała ponad setka uczniów znalazły się:

Jeśli chodzi o przedmioty obowiązkowe, w województwie podlaskim maturzyści poradzili sobie najlepiej z językiem angielskim. Ich średni wynik to 75 proc. Z matematyki zdający z Podlaskiego mają średnio 57 proc. Najgorzej poszedł im język polski. W tym roku uzyskali z niego średnio 52 proc.

Najwyższe wyniki z matury obowiązkowej w zakresie podstawowym z języka polskiego uzyskali absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku i Liceum Ogólnokształcącego z Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku - 69 proc. Z językiem angielskim i matematyką najlepiej poradzili sobie maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku (97 proc. i 92 proc.)

Jednak, jak podkreśla Dariusz Bossowski, dyrektor II LO, ważniejsze są wyniki z przedmiotów rozszerzonych, na podstawie których odbywa się rekrutacja na wyższe uczelnie. I tak uczniowie II LO uzyskali najwyższe wyniki z biologii, chemii, matematyki, fizyki, geografii, języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, natomiast z informatyki – uczniowie I LO.

- Jestem dumny z moich absolwentów. Najwyższe wyniki z matury rozszerzonej na pewno pozwolą im dostać się na renomowane uczelnie wyższe zarówno w kraju, jak i za granicą. Trzymamy kciuki za pomyślną rekrutację! – mówi Dariusz Bossowski. - Wysokie wyniki maturalne to efekt wspólnej pracy uczniów i nauczycieli, za co im serdecznie dziękuję.

Równie wysokie wyniki uzyskali absolwenci programu matury międzynarodowej, w 100% zdali egzamin, uzyskując wyniki przewyższające średnią światową.

Zobacz też:
[polecane]23247147[/polecane]
[polecane]23242959[/polecane]

Magda Ciasnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.