Wyniki matur. Matematyka mocno kuleje

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Justyna Wojciechowska-Narloch

Wyniki matur. Matematyka mocno kuleje

Justyna Wojciechowska-Narloch

„Nowości” dotarły do wyników tegorocznych matur we wszystkich toruńskich publicznych i niepublicznych ogólniakach.

Wyniki matur to bardzo ważny sygnał dla kandydatów do klas pierwszych i ich rodziców. Pokazują na co stać szkołę, którą wybrali. Analizując dane procentowe można zobaczyć, na jakim poziomie w danym ogólniaku są przedmioty ścisłe lub języki obce.

W naszym liceum maturę zdali wszyscy uczniowie, a wyniki wielu z nich były naprawdę wysokie

Przygotowując nasze zestawienie oparliśmy się o dane pochodzące z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. Dodaliśmy do siebie wyniki ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym. Jeśli chodzi o języki obce, to pod uwagę wzięliśmy tylko angielski, bo ten zdawano we wszystkich liceach. Żeby nie wprowadzać bałaganu, zrezygnowaliśmy z innych języków obcych, które wybierało zdecydowanie mniej uczniów.

W naszym rankingu nie ma też liceów dla dorosłych.

Trzy poniżej połowy

- W naszym liceum maturę w tym roku zdali wszyscy uczniowie, a wyniki wielu z nich były naprawdę wysokie - cieszy się Elżbieta Skórcz, wicedyrektorka V LO przy ul. Sienkiewicza. - Maturzyści odnieśli też sukces przy rekrutacji na studia.

Średnia uczniów z „piątki” to wysokie 75 proc.

Na samym szczycie naszego zestawienia znajduje się Liceum Akademickie, które ma najzdolniejszą młodzież z całego kraju. Za nim plasuje się „czwórka” z ul. Warszawskiej, elitarna szkoła prowadząca autorskie i uniwersyteckie klasy m.in. matematyczne.

Ze swojego wyniku dumni mogą być również w I LO na starówce (obecnie najpopularniejsze liceum w mieście) oraz w X LO przy placu św. Katarzyny.

Od lat sąsiednie miejsca w maturalnym rankingu zajmują VIII LO z ul. Grunwaldzkiej oraz III LO ze Skarpy. Na pochwałę zasłużyły też toruńskie szkoły niepubliczne - każda z nich ma średnią powyżej 70 proc.

Mniej niż połowę możliwych do zdobycia punktów uzbierały trzy toruńskie ogólniaki. To w kolejności IX LO z Rubinkowa, II LO ze Skarpy oraz XIII LO z ul. Targowej prowadzące klasy mistrzostwa sportowego.

Zdający okazali się bardzo dobrzy z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a ich słabą stroną - jak co roku - była matematyka.

Tak było w powiecie

Licea powiatu toruńskiego podczas tegorocznych matur wypadły znacznie słabiej niż placówki w województwie i kraju. Ich średnie zarówno z obowiązkowych, jak i dodatkowych przedmiotów są niższe.

Najlepiej z czterech ogólniaków w powiecie toruńskim wypadło LO w Gronowie. Średnia jego uczniów to 53,3 proc. Polski napisali oni na 51 proc., matematykę na 47 proc., a angielski na 62 proc. Drugie w zestawieniu jest LO z Chełmży. Średnia szkoły to 52,3 proc., polski – 42 proc., matematyka – 45 proc. , a angielski 70 proc. Kolejne miejsce należy do LO w Czernikowie. Uczniowie wypracowali tam średnią wynoszącą 47,6 proc. Polski napisali na 56 proc., matematykę na 36 proc., a angielski na 51 proc. Tylko nieco gorsze było LO w Dobrzejewicach w gminie Obrowo. Średnia licealistów to 46,3 proc. Na egzaminie z polskiego osiągnęli 33 proc., na matematyce – 34 proc., a na angielskim – 72 proc.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.