Wypoczynek i terapia. Rusza pociąg do Jastarni Stowarzyszenia Droga

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Agata Sawczenko

Wypoczynek i terapia. Rusza pociąg do Jastarni Stowarzyszenia Droga

Agata Sawczenko

W sobotę, równo o 5.10, wyrusza pociąg do Jastarni. Każdy z uczestników wyprawy organizowanej przez Drogę sam ogarniał sobie kupienie biletów, dojazd na dworzec.

Wspólna zbiórka jest dopiero w Jastarni. – To egzamin z samodzielności – uśmiecha się Krzysztof Paliński, szef stowarzyszenia Droga. Stowarzyszenie co roku organizuje dla swoich podopiecznych wakacyjne wyjazdy do Jastarni. A my co roku pomagamy w zebraniu pieniędzy potrzebnych, by ten wypoczynek sfinansować. Darczyńcami są firmy, które z nami na co dzień współpracują. My – w ramach podziękowań codziennie na naszych łamach drukujemy podziękowania za ich wielkie i otwarte serca. Oczywiście! – w formie pociągu na dole każdej gazetowej strony. Każdy jego wagonik to jedna pomocowa cegiełka. A w środku wagoników publikujemy logówki firm, które pomogły. Partnerem Głównym naszej akcji jest Enea, jeden z największych koncernów energetycznych w Polsce, współodpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne kraju.

– Walizki już prawie spakowane – uśmiecha się Marta Cylwik.

Jadą w czwórkę: pani Marta i trójka jej dzieci, czyli siedmioletnia Martynka, 18-letnia Paulina i 17-letni Dawid. To już ich druga wakacyjna wyprawa z Drogą.

– Wszyscy na nią czekamy – zapewnia pani Marta. Dzieci – bo tęskną za morzem, wakacyjnym klimatem, atrakcjami, które przygotowują pracownicy Drogi, zwiedzaniem, poznawaniem nowych ludzi. – I za ciszą i pokojem – zdradza jeszcze ich mama. Sama zresztą też już nie może doczekać się wyjazdu. To przecież piękne godziny spędzone z dziećmi, ale też mnóstwo spotkań ze specjalistami, którzy podpowiedzą, jak kreatywnie spędzać wolny czas, jak mówić, by dzieci ją słuchały. – Dużo te spotkania dają do myślenia – przyznaje. W ubiegłym roku nauczyła się już technik relaksacji, sposobów na wyciszenie. Jak mówi – bardzo przydaje się to na co dzień.

Pociąg Marzeń wystartował. To dzięki Wam podopieczni Stowarzyszenia Droga spędzą czas w Jastarni

Takich rodzin, które się szyją na wspólne wakacje, jest w sumie 24 – razem 88 osób.

W Jastarni wszystko jest już przygotowane na przyjazd gości: pokoje, domki, jadalnia... W sobotę w podróż ruszają też opiekunowie grupy – na jednego przypadają trzy rodziny. Oprócz tego jadą psychologowie, terapeuci, będzie też zorganizowany klub malucha, gdzie będzie można nauczyć się sposobów na spędzanie wolnego czasu z najmłodszymi dziećmi. Wszystko po to, by uczestnicy wyjazdu jak najbardziej z niego skorzystali, żeby rodziny wyjechały wzmocnione, zintegrowane, lubiące ze sobą przebywać i umiejące ze sobą konstruktywnie rozmawiać, planować czas.

– Będą grupy wsparcia, grupy terapeutyczne, gdzie pokażemy, jak rozwiązywać konflikty, angażować dzieci w interakcje w całej rodzinie – opowiada Krzysztof Paliński.

Pociąg do Jastarni. Było fajnie. Aż nie chciało się wracać

Bo właśnie o to w tych wyjazdach Drogi przede wszystkim chodzi: by nauczyć rodziny, jak żyć mądrze, w szacunku i miłości. Jak dbać o siebie nawzajem. Każda z wypoczywających w Jastarni rodzin tu, w Białymstoku, na co dzień uczestniczy w jednym z programów stowarzyszenia. Dla części wyjazd jest podsumowaniem uczestnictwa w programie :Odzyskać dziecko”, inni są dopiero w jego połowie, więc w Jastarni wraz z terapeutami zaplanują działania na przyszły rok.

Oprócz tego oczywiście codzienne atrakcje, wyjścia na plażę, zwiedzanie, zabawa.

– A wieczorem wspólne spotkania, by podsumować, co się wydarzyło danego dnia, korygować na bieżąco zaobserwowane deficyty czy wydobyć i podkreślić udane interakcje i zachowania – mówi Krzysztof Paliński.

W Jastarni rodziny spędzą cały dzień. Po nich do ośrodka pojadą kolejne rodziny – tym razem ukraińskie, które od początku wojny są pod opieką stowarzyszenia Droga.

Agata Sawczenko

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.