Eliza Gniewek-Juszczak

Wystarczą rower, kask na głowie i dobry humor

A. Smoluk zapewnia, że impreza cieszy się zainteresowaniem Fot. Starostwo powiatowe w Nowej Soli A. Smoluk zapewnia, że impreza cieszy się zainteresowaniem
Eliza Gniewek-Juszczak

O programie imprezy „Wsiądź na rower i nakręcaj zdrową atmosferę” rozmawiamy z organizatorem Andrzejem Smolukiem ze starostwa powiatowego w Nowej Soli

Powiat nowosolski już nie pierwszy raz organizuje tego typu imprezę?
Od 8 lat włączamy się w obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu i organizujmy taką powiatową edycję tego święta.

Co i kiedy będzie się działo?
W najbliższą niedzielę – 25 września zbieramy się o 10.30 na placu przed siedzibą starostwa. Oczywiście z rowerami. O 11.00 razem ze starostą Waldemarem Wrześniakiem ruszamy wyznaczoną trasą na rajd po Nowej Soli i okolicach. Kończymy na nowym stadionie lekkoatletycznym przy Liceum Ogólnokształcącym, gdzie ok. 12.30 rozpoczną się drużynowe zawody sportowo-rekreacyjne.

Czym będzie różniła się ta edycja od siedmiu poprzednich?
Nowości jest dużo. Przede wszystkim zawody sportowe będą się rozgrywać na nowym boisku, które dopiero w czwartek będzie oficjalnie otwarte. Inne niż w ubiegłych latach będą konkurencje. Praktycznie na 14 zadań – 13 jest nowych. I trasa jest całkiem inna. Spodziewamy się ponad dwustu osób. Zainteresowanie co roku jest coraz większe.

Jakieś wskazówki dla tych osób, które chciałaby pierwszy raz wziąć udział w rajdzie?
Wystarczy mieć rower, kask na głowie i odpowiedni strój. Trasa nie jest na czas, nie liczy się, kto przyjedzie pierwszy. Chodzi po prostu o jej przejechanie i zachęcenie innych do poruszania się rowerami na co dzień. Zapraszamy całe rodziny – dziadków, rodziców i dzieci.

Jakie konkurencje czekają na uczestników?
Będzie wiele bardzo różnych. To np. sztafeta „koty za płoty”, bieg na trzech nogach, tip-topem po linie, czy najbardziej widowiskowa - przeciąganie liny. Wszystkie konkurencje są opisane w regulaminie dostępnym na stronie powiatu. Ponieważ mamy do dyspozycji świetnie wyposażony stadion, konkurencje będą z wykorzystaniem infrastruktury lekkoatletycznej.

Jak można się zapisać?
Czekamy na 5-osobowe drużyny bezpośrednio przed zawodami, na stadionie. Wcześniej można to zrobić za pomocą formularza zgłoszeniowe, który również jest na stronie powiatu. Warto wspomnieć, że dodatkowe punkty można uzyskać za jednolity strój drużyny oraz za obecność w drużynie kobiety.

Jakie jeszcze będą atrakcje?
Każda osoba dostanie od nas upominek i posiłek. Dla najlepszych drużyn przewidziano nagrody. Dzieci też nie będą się nudziły, bo na stadionie i na nich będą czekały atrakcje, m.in. malowanie twarzy, czy zwierzątka z balonów.

Dziękuję za rozmowę.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.