Wystartował nowy rok szkolny. Na nowych zasadach

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka, (egj), (eg)

Wystartował nowy rok szkolny. Na nowych zasadach

Filip Pobihuszka, (egj), (eg)

Powiat nowosolski. Liczba pierwszaków mocno spadła, po tym jak sejm cofnął obowiązek szkolny dla 6-latków. Wciąż niejasna jest sytuacja gimnazjów. Z kolei licea „zbroją się” by przyciągnąć do siebie uczniów

Za nami pierwszy tydzień nowego roku szkolnego, kolejnego roku zmian, bo jak wiemy, pod koniec grudnia sejm cofnął obowiązek szkolny dla 6-latków. Ma to wyraźne odbicie w statystykach obrazujących liczbę pierwszaków, które rozpoczęły właśnie naukę w nowosolskich szkołach. Do szkół poszło bowiem tylko 158 uczniów, podczas gdy rok wcześniej było ich aż 548.

- Nie mogliśmy niestety przyjąć większości trzylatków (przyjęto tylko 44 dzieci trzyletnich), bo dzieci sześcioletnie zostały w zerówkach w przedszkolu. W szkołach podstawowych utworzyliśmy w związku z tym o wiele mniej oddziałów klas pierwszych - wyjaśnia Ewa Batko, rzecznik prasowy nowosolskiego magistratu. - W przedszkolach mamy przyjętych 1015 dzieci plus 12 miejsc zarezerwowanych dla 6-latków, które mogą jeszcze się zgłosić - mówi. - Nie adaptowaliśmy żadnych pomieszczeń na dodatkowe oddziały. Rok szkolny 2015/16 to ok. 1000 dzieci. To rok, w którym dzieci sześcioletnie poszły do szkoły i mogliśmy przyjąć wszystkie dzieci trzyletnie zgłoszone do przedszkola - tłumaczy E. Batko.

Jednak zmiany dotyczące najmłodszych uczniów to nie wszystko. Jak wszyscy wiemy, rząd zapowiedział już likwidację gimnazjów i powrót do starego systemu zakładającego ośmioletnią szkołę podstawową i czteroletnie liceum. Wciąż jest jednak za wcześnie, by mówić o tym, jak kolejna reforma wpłynie na nasze podwórko. - Czekają nas konsultacje z dyrektorami szkół, ale również czekamy na zmianę ustawy o systemie oświaty, która szczegółowo określi nowy system edukacji - mówi E. Batko.

O braku konkretów mówi też Wiesław Krukowski, dyrektor Zespołu Szkół w Otyniu. - Nie ma żadnej podstawy programowej. Nie ma nic konkretnego. Czy będą zwolnienia? To zależy od siatki godzin. Myślę, że w takich szkołach jak nasza, gdzie mamy zarówno podstawówkę i gimnazjum, zwolnień nie będzie. Nie będzie nadgodzin, ale raczej każdy będzie miał pracę. Ten problem będzie dotyczył samodzielnych gimnazjów - komentuje.

Czy będą zwolnienia? To zależy od siatki godzin

Póki co najmniej politycznych zawirowań dotyka szkoły ponadgimnazjalne. Samorząd i tak ma jednak ręce pełne roboty, usiłując zatrzymać odpływ uczniów poza granice powiatu. - Od dwóch lat są u nas klasy wojskowe. Bardzo fajna inicjatywa, która przyciąga gimnazjalistów - mówi Wiktoria Religa, uczennica klasy maturalnej w „Elektryku”. - Chcę się przyłożyć by mieć dobre wyniki i mam nadzieję, że dzięki dobrej bazie dydaktycznej i świetnym profesorom, uda mi się to. Z roku na rok nasza szkoła staje się coraz atrakcyjniejsza - chwali.

Zwiększeniu atrakcyjności szkół mają też służyć ostatnie inwestycje powiatu. W Liceum Ogólnokształcącym im K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli, kończą się prace związane z budową boiska lekkoatletycznego. Znalazły się tam m.in. stanowiska do skoku w dal i wzwyż, pchnięcia kulą, rzutu oszczepem czy dyskiem. Całość okala 333-metrowa (ale certyfikowana) bieżnia. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 22 września. Impreza połączona będzie m.in. z nadaniem obiektowi imienia Grzegorza Cybulskiego. Odbędzie się również bieg z mistrzem (z kim, to jeszcze tajemnica), w którym udział weźmie młodzież oraz przedstawiciel władz powiatu.

Ale to nie wszystko. Przypomnijmy, że w popularnym „Baczyniaku” będzie realizowany projekt wart 1 mln zł, zakładający modernizację i doposażenie pracowni biologicznej, fizycznej, chemicznej, teleinformatycznej, matematycznej i geograficznej. Ponadto, na poddaszu powstanie miniobserwatorium astronomiczne. - Będzie możliwość robienia doświadczeń, których w tej chwili robi się mniej - cieszy się dyrektorka liceum, Ewa Zacłona.

Filip Pobihuszka, (egj), (eg)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.