WySTARTuj z karierą!

Czytaj dalej
.

WySTARTuj z karierą!

.

Dziś, przed pracownikami jak i pracodawcami stoją nowe wyzwania, które pojawiły się na rynku pracy. Spowodowane one są skutkami pandemii COVID-19, ale nie tylko. Nasz rynek pracy zmienia się także pod innymi względami. Zmianie nie uległo jednak to, że pracodawcy nadal poszukują solidnych i dobrych pracowników, którzy będą rzetelnie i profesjonalnie wykonywali swoje obowiązki zawodowe. Nie uległo też zmianie to, że pracownicy nadal poszukują miejsc pracy, w których będą docenieni, będą mogli się rozwijać, awansować, a także otrzymywać godziwe wynagrodzenie. Aby spotkać ze sobą te obydwie grupy, zapraszamy na Podlaskie Targi Pracy – tym razem ONLINE!

W ramach Targów Pracy Online zaprezentujemy podlaskie firmy, przedsiębiorstwa, instytucje oraz ich oferty pracy. Od nas dowiecie się, jakich pracowników poszukują tutejsze firmy, jakie mają wymagania i jakie warunki oferują. To także przewodnik po rynku pracy w trudnym czasie pandemii koronawirusa, pokazujący jak dotrzeć do najlepszych pracodawców i pracowników na naszym rynku. Będzie to doskonała okazja do bezpiecznego spotkania się osób poszukujących pracy i przedsiębiorców, a także do zostawienia swojego CV.

DOWIEDZ SIĘ, KTO ZATRUDNIA


Prowadzisz przedsiębiorstwo i poszukujesz pracowników? Bądź obecny ze swoją ofertą w największych portalach w regionie: poranny.pl oraz wspolczesna.pl. Dołącz do Podlaskich Targów Pracy online. Osoba kontaktowa: Agnieszka Burzyńska, [email protected], tel. kontaktowy: 695 308 981.

Podlaskie bezrobocie
Z najnowszych danych wynika, iż w województwie podlaskim, w maju 2021 roku było 37 076 zarejestrowanych osób bezrobotnych, z czego 17 124 osoby to kobiety, a 19 952 to mężczyźni. Stopa bezrobocia naszego regionu wynosiła 7,7%. Na te liczby składają się między inny młodzi ludzie – do 25 roku życia, których bez pracy w maju było 4 508 osób, - do 30 roku życia już 9 553 osób. Długotrwale bezrobotnych w naszym województwie jest dużo więcej bo ta liczba sięga 21 323 osób. Zarejestrowanych bezrobotnych powyżej 50 roku życia jest w naszym regionie 9 828 osób. Najwięcej osób bezrobotnych w naszym regionie zarejestrowało się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku i jest to 14 457 osób.

Oferty pracy są!
W poniedziałek, 7 czerwca br., w centralnej bazie pośredniaków były 653 oferty pracy z Podlasia. Najwięcej z Białegostoku i okolic, w sumie 208. Dla porównania w sierpniu ubiegłego roku podobnych ofert było w PUP w Białymstoku ok. 360. Pracodawcy szukali przede wszystkim pracowników w branży medycznej (pielęgniarka, położna, lekarz, diagnosta laboratoryjny), mechanicznej (ślusarz, operator wózka widłowego, spawacz, operator CNC, monter konstrukcji stalowych, mechatronik, operator maszyn introligatorskich, elektromechanik), w handlu (sprzedawca, kasjer, magazynier) oraz innych: nauczyciel przedszkola, nauczyciel fortepianu, księgowa. Były też oferty dla osób bez kwalifikacji: salowa, sprzątaczka, pracownik fizyczny. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na przełomie roku 2018 i 2019, 35% aktywnych zawodowo mieszkańców podlaskiego pracowało w sektorze rolniczym (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo), 20,9% w przemyśle i budownictwie, a 15,4% w sektorze usługowym (handel, naprawa pojazdów, transport, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja) oraz 2,2% pracowało w sektorze finansowym (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości). Na przełomie roku 2019 i 2020 w Podlaskiem, w rejestrze REGON zarejestrowanych było 105 578 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 81 098 stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Wtedy też zarejestrowano 9 800 nowych podmiotów, a 6 699 zniknęło z rejestru. Najwięcej (101 817) było mikro-przedsiębiorstw, zatrudniających do 9 pracowników.

Problemy demograficzne
Według ekonomistów, w naszym regionie brakuje nie tylko rąk, ale także przysłowiowych głów do pracy. Z czego to może wynikać? A no na przykład z tego, że w końcu 2018 r. w naszym regionie mieszkało 1 mln 181 tys. 500 osób. Szacuje się, że w 2025 r. liczba ludności spadnie do poziomu 1 mln 146 tys. 800, zaś w 2050 r. do 982 tys. 300 osób.
Ile zarabiamy?
Polacy wyjeżdżający do pracy za granicą, decydują się na to zazwyczaj ze względów czysto ekonomicznych. Jak wynika z badań NBP o zarobkach Polaków za granicą, ponad 50% polskich emigrantów wróciłaby do kraju, gdyby mogli tu zarabiać przynajmniej 3,5 tys. zł „na rękę”. Jak podaje GUS, przeciętna płaca w średnich i dużych firmach w Polsce wyniosła w lutym dokładnie 5568,82 zł brutto. W województwie podlaskim liczba ta wynosi nieco ponad 4,7 tys. zł, dla porównania w województwie mazowieckim zarabia się średnio 6,5 tys. zł brutto.

DOWIEDZ SIĘ, KTO ZATRUDNIA


WySTARTuj z karierą!
.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.