AC-b

Wytropią kłopot z matematyką

Wytropią kłopot z matematyką Fot. Freeimages.com
AC-b

Naukowcy z UMK stworzyli pionierski w skali kraju program komputerowy ułatwiający diagnozę dzieci z trudnościami matematycznymi.

- Wiedza o dyskalkulii nie jest tak rozpowszechniona jak o ADHD czy dysleksji, choć deficyty zdolności matematycznych ma 3-10 procent dzieci - szacuje dr Małgorzata Gut, która wspólnie z kognitywistą mgr. Łukaszem Goraczewskim i fizykiem dr. hab. Jackiem Matulewskim z UMK zajęli się tym tematem i stworzyli pierwszy w kraju program komputerowy do wykrywania symptomów dyskalkulii u najmłodszych dzieci w wieku 6-9 lat.

- Gdy dziecko ma trudności z prostym szacowaniem czy porównywaniem zbiorów, rodzicom powinna zapalić się czerwona lampka - uczula dr Małgorzata Gut, psycholog i biolog.

Dyskalkulik nie potrafi szybko określić, który zbiór jest większy, ten z ośmioma obiektami czy z czterema. Musi oba przeliczyć. Spytany, ile dzieci było z nim na przedstawieniu, poda nierealną liczbę, a nie przybliżoną. Ma też kłopot z zasadą kardynalności, po przeliczeniu zbioru elementów nie wie, że wynikiem jest ostatnia wymieniona liczba.

Gdy do poradni trafia rodzic z dzieckiem z podejrzeniem takich deficytów, diagnosta sprawdza predyspozycje testem papierowym.

- Stworzyliśmy znacznie dokładniejsze i bardziej zobiektywizowane narzędzie komputerowe, które eliminuje błędy ludzkie, a dla małych dzieci jest atrakcyjniejsze, niż papier i ołówek - mówi dr Gut.

Wytropią kłopot z matematyką
Grzegorz Olkowski Dr Małgorzata Gut prezentuje wynalazek, który zyskał uznanie specjalistów w całej Polsce.

Program „Prokalkulia 6-9” nie jest prostym testem na ponad 100 zadań, choć z pozoru tak wygląda na ekranie komputera.

- Wskazuje nie tylko poprawność odpowiedzi, mierzy również czas reakcji dziecka. Dlaczego jest to tak ważne? Czas potrzebny dziecku do rozwiązania zadania pokazuje, czy ma z nim problem, czy też nie - jak wyjaśnia doktor Małgorzata Gut, to bardzo istotne dla prawidłowej interpretacji rezultatów testu.

Co więcej, program nie podaje prostego wyniku, a więc liczby dobrych i złych odpowiedzi, ale porównuje go z przeciętnymi rezultatami dzieci w tej samej grupie wiekowej. Dopiero wówczas wskazuje ewentualne odstępstwa.

Toruńskie „Prokalkulia 6-9” zyskało uznanie specjalistów w całej Polsce. Program kupiło już kilkanaście poradni psycholo-giczno-pedagogicznych w Polsce. W regionie korzystają z niego diagności w placówkach w Bydgoszczy, Świeciu, Sępólnie Krajeńskim.

Naukowcy na laurach nie spoczywają, pracują nad kolejną wersją programu Prokalkulia, tym razem dla dzieci w wieku 10 -12 lat. Stworzyli też prototyp terapeutycznej gry komputerowej (Kalkulilo) dla dzieci, która rozwija umiejętności matematyczne. Chcą ją wprowadzić na krajowy rynek.


Czy Polacy są mocni w matematyce?

AC-b

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.