Andrzej Matys

XX Złota Setka Kuriera Porannego. Podlaski handel się kręci

Na zdjęciu: Gala Złotej Setki 2019 i ekonomista dr Anatoliusz Kopczuk - nasz ekspert od pierwszej edycji rankingu - który analizuje wyniki finansowe Fot. Archiwum/Wojciech Wojtkielewicz Na zdjęciu: Gala Złotej Setki 2019 i ekonomista dr Anatoliusz Kopczuk - nasz ekspert od pierwszej edycji rankingu - który analizuje wyniki finansowe podlaskich firm z 2018 roku. Analizę i ocenę zeszłorocznych danych usłyszymy 13 października, podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Andrzej Matys

Do ogłoszenia wyników Złotej Setki Podlaskiego 2022 został miesiąc, a do zgłaszania firm do naszego rankingu - tylko tydzień. To już 20. odsłona zestawienia, które przygotowuje “Kurier Poranny” ze swoimi merytorycznymi partnerami. Zanim jednak poznamy laureatów jubileuszowego rankingu popatrzymy na to, co dzieje się w podlaskich firmach z branży handlowej.

Wraz ze startem Złotej Setki, w kolejnych wydaniach Magazynu KP rozmawiamy z przedstawicielami sektorów ważnych dla podlaskiej gospodarki. Były już m.in. firmy z branży rolno-spożywczej, budowlanej i transportowej, a teraz czas na handel.

[spis_tresci][/spis_tresci]

Samochody sprzedają się dobrze

Na pytanie jaki jest ten rok dla firmy Top Motors, która sprzedaje auta KIA, jej prezes odpowiada krótko: Bardzo dobry.

- Mamy zwiększony plan sprzedaży i wygląda na to, że też zostanie wykonany. W ubiegły roku było to 430 samochodów, a w tym roku wyznaczono nam sprzedaż 585 aut. I to w okresie, kiedy salon jest remontowany, czyli formalnie nie działa. Owszem trudniej jest kontaktować się z klientami, ale z dotychczasowego poziomu sprzedaży wynikają dwie sprawy. Po pierwsze klienci rozumieją tę sytuację, a po wtóre istotne jest to, co kupują, a nie jak. Każdy widzi, że jest remont, więc rozumie, że warunki są chwilowe. Liczy się jakość obsługi klienta no i sama marka – mówi Stanisław Topczewski, dealer z 25-letnim stażem.

Dodaje, że firma ma na placu bardzo dużo aut, choć nie zawsze zamówienia klientów trafiają w pojazdy oferowane do natychmiastowego odbioru. Gdy w grę wchodzi szczególnie bogato wyposażona wersja w dodatku z indywidualnie dobieranym wyposażeniem dodatkowym, trzeba poczekać na realizację zamówienia. - Jeśli są to samochody z fabryki na Słowacji, maksymalny czas oczekiwania to trzy miesiące, choć bywa, że ten okres skraca się do miesiąca lub nawet dwóch tygodni. Jeśli zaś chodzi o auta produkowane w fabrykach w Korei Południowej, na ogół klienci muszą czekać pół roku. Czyli dokładnie tyle samo, co przed pandemią, która jak wiadomo, wszędzie spowodowało duże opóźnienia w dostawach części, a przez to i w produkcji – wyjaśnia prezes Topczewski.

Czytaj również:
[polecany]25322859[/polecany]

Podkreśla też, że pod względem liczby sprzedanych samochodów, KIA zajmuje czwarte miejsce w Polsce, ale w Podlaskiem już trzeci rok z rzędu jest druga (za Toyotą).

- Jeśli zaś chodzi o popularność w postrzeganiu marki, która przekłada się na zakupy to liderem jest SUV Sportage (najchętniej kupowany SUV segmentu C w Polsce, właśnie obchodzi 30-lecie powstania, jego 5 generacji kupiło 7 mln klientów – red.) oraz Rio. Jego produkcja się kończy, a KIA mocniej postawi na model Stonic, czyli miejski SUV/crossover na podwoziu Rio. Jest moda na takie auta, więc każda marka podąża w tym kierunku. KIA ma cztery takie auta i poza dwoma wspomnianymi modelami jest jeszcze XCeed (na bazie Ceed’a) i duże Sorento. I można do tego zestawu dodać (też podwyższone) Niro w wersji hybrydy (HEV i PHEV) i elektrycznej (EV) – wylicza Stanisław Topczewski dodając, że są też modele elektryczne, czyli EV6, EV6 GT, a wkrótce będzie EV9.

Prezes Top Motors zapowiada również, że na początku listopada zakończy się gruntowny remont salonu (zbudowany w 2000 roku), który otrzyma zupełnie nowy wystrój i będzie w nim można eksponować 14 aut.

Dwie dekady handlu gazem

Białostocki Barter SA (ze stuprocentowym udziałem kapitału polskiego) od prawie ćwierć wieku działa w sektorze energetycznym. Spółka od ponad dwóch dekad zajmuje się handlem, czyli sprzedażą i dystrybucją gazu płynnego (propan-butan, propan, butan oraz n-butan), gazu w butlach (stalowych 11 kg i 33 kg, turystycznych oraz w butlach do zasilania wózków widłowych), gazu LNG i nawozów mineralnych.

Czytaj również:
[polecany]22126709[/polecany]

W rankingu Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw Barter SA, z przychodami netto ze sprzedaży za rok 2018 - 1 162 996 zł, zamykał pierwszą piątkę. W zestawieniu za 2020 rok białostocka firma była siódma (z przychodami - 1 015 659 690 zł). W ostatnim, a więc zeszłorocznym rankingu największych podlaskich przedsiębiorstw Barter wrócił na piąte miejsce - jego przychody netto w 2021 roku wzrosły bowiem do 1 612 405 260 zł.

Przedsiębiorstwo świadczy także usługi, które obejmują m.in przeładunek i magazynowania gazu, nawozów mineralnych, węgla oraz innych towarów, obsługę celną, transport towarów do klientów oraz transport wagonów w relacji Kuźnica Białostocka – Sokółka. Pracownicy firmy zajmują się także montażem oraz serwisowaniem grzewczych i zbiorników na gaz LPG, a firma dysponuje również rozbudowaną siecią terminali przeładunkowych w różnych regionach kraju, m.in w Sokółce, Braniewie, Bydgoszczy i Sosnowcu.

Dodajmy, że spółka jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym, Certyfikatu Złoty Płatnik, który lokuje ją w elitarnym gronie wiarygodnych i zaufanych firm oraz potwierdza, że Barter SA terminowo reguluje swoje zobowiązania i zachowuje najwyższe standardy płatnicze.

Zboża i komponenty różnych pasz

Kolejnym znanym i mocnym przedstawicielem branży handlowej w Podlaskiem jest firma Supros z Bakałarzewa, która specjalizuje się w obrocie zbożem, rzepakiem i komponentami pasz. Spółka ta od lat wygrywa Złotą Setkę Podlaskiego w kategorii firmy małe. Jej przychody netto z ostatniego rankingu (czyli za 2021 rok) wyniosły 625 293 779 zł, a zysk netto 3 665 329 zł. Dało jej to 14. lokatę w naszym zestawieniu. Co prawda w rankingu za 2018 rok spółka z Bakałarzewa zajęła 12. miejsce, ale jej ówczesny przychód był zdecydowanie niższy (ponad 473,1 mln zł).

Czytaj również:
[polecany]25317621[/polecany]

Jak uważa zarząd spółki klucz do ej sukcesów tkwi doświadczonej, kompetentnej kadrze, która świetnie rozumie wymagania klientów. Nie bez znaczenia jest też ciągła troska właścicieli o jakość sprzedawanych produktów oraz organiczny rozwój spólki.

Supros to rodzinna, jedna z największych polskich firm handlujących zbożami. Istnieje od 32 lat, a zaczynała od usług transportowych w kraju i za granicą. W 2005 roku kupiła mieszczący 10 tys. ton magazyn zbożowy w Ornecie i dzisiaj jest liderem w handlu zbożami i współpracuje z największymi młynami, wytwórniami pasz i olejarniami w kraju i za granicą (handluje głównie na terenie UE).

Spółka z podsuwalskiej wsi bardzo wiele uwagi poświęca jakości, sprzedaje produkty najlepsze na rynku. Jest to możliwe dzięki laboratorium, w którym analizowane są tak istotne parametry oferowanych produktów, jak wilgotność, gęstość, zanieczyszczenia czy ilość białka.

Spółka wdrożyła System RedCert, który jest dowodem na to, że Supros spełnia wymagania Dyrektywy 2009/28/WE. A to nie jedyny system jakim może się pochwalić. Firma z Bakałarzewa wdrożyła również System Bezpieczeństwa Żywnościowego HACCP oraz System Zarządzania Jakością GMP+B3 (2007).

Ważne szczegóły na stronach Porannego

Pełny Regulamin Złotej Setki Podlaskiego dostępny jest na portalu „Porannego” w zakładce Strefa Biznesu.
Pod adresem www.poranny.pl/zlota100 znajdują się wszystkie tegoroczne materiały redakcyjne o Złotej Setce oraz materiały z poprzednich edycji.
Partnerami merytorycznymi rankingu „Kuriera Porannego” są dwie znane firmy: Dun & Bradstreet Poland sp. z o.o. oraz PwC Advisory sp. z o.o. sp. k.

Honorowym patronem XX rankingu Złota Setka Podlaskiego jest Premier RP Mateusz Morawiecki.

Zgłoszenia do Złotej Setki Podlaskiego 2022 można nadsyłać od 4 sierpnia, a przyjmowane będą do 22 września 2023 roku. do godz. 23.59.

Andrzej Matys

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.