Z aptek znikają żele antybakteryjne, ze sklepów spirytus. Domowe sposoby na walkę z koronawirusem

Czytaj dalej
Fot. tomasz czachorowski/polska press
af

Z aptek znikają żele antybakteryjne, ze sklepów spirytus. Domowe sposoby na walkę z koronawirusem

af

Na sklepowych półkach i w aptekach nie znajdzie się raczej żeli antybakteryjnych. Ze sklepów zaczął znikać także spirytus. – Po rozcieńczeniu można nim odkażać ręce oraz powierzchnie – słyszymy od ekspedientki monopolowego. Studenci Politechniki Rzeszowskiej podpowiadają, jak w łatwy sposób w domu przygotować płyn dezynfekujący.

Koronawirus jest wrażliwy na roztwory alkoholowe. Dlatego żel czy płyn dezynfekujący powinien być najwyższej jakości, aby był skuteczny.

– Nie wszystkie żele są bezpieczne. Druga sprawa, mogą dawać różne uczuleniowe reakcje – mówi dr hab. n. med. Andrzej Cieśla, kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych z pododdziałem hepatologicznym w Łańcucie i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Mimo to w szybkim tempie znikają z aptek.

- Zapotrzebowanie jest większe niż możliwości hurtowni. Każdy chce być zabezpieczony – mówi Lucyna Samoborska, zastępca prezesa Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Rzeszowie. Tak samo dzieje się z maseczkami i lekami. Pacjenci w dużych ilościach kupują leki przeciwgorączkowe, środki wspomagające odporność typu neozyna, a także witaminę C.

Jeśli w aptece nie dostaniemy żelu antybakteryjnego, możemy sami wykonać go w domu.

– Najlepiej odkaża etanol 60-70 stopniowy. Można także kupić spirytus i rozcieńczyć go z wodą. W internecie dostępne są gotowe receptury

– podpowiada Samborska.

Domowe środki dezynfekujące

Studenci Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej nagrali i opublikowali na YouTube filmik jak przygotować płyn dezynfekujący. - Nie musisz używać składników w postaci chemicznych odczynników, mogą być te ze sklepu i apteki. Nie musisz odmierzać objętości co do ułamków mililitra. Jeżeli boisz się dużych błędów przy odmierzaniu - po sporządzeniu płynu dodaj trochę więcej alkoholu – napisali studenci.

Skład płynu jest prosty. Do jego sporządzenia potrzeba:

Wszystko należy wlać do jednego pojemnika, wymieszać, a następnie przelać do opakowania, dzięki któremu łatwo spryskamy ręce lub powierzchnię, którą chcemy zdezynfekować.

Nie zapominajmy o myciu rąk

Lekarze podkreślają, że jedynym skutecznym sposobem walki z wirusem jest częste mycie rąk.

– Osoby, które wychodząc z domu dotykają różnych przedmiotów m.in. klamek, poręczy, wózków, koszyków ważne, aby w tym czasie nie dotykały twarzy, ust, oczu i nosa. Po powrocie do domu należy dokładnie, przez 30 sekund myć ręce wodą z dużą ilością mydła. Dzięki niemu wszystkie patogeny zostaną spłukane – informuje konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

af

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.