Prof. Adam Czesław Dobroński

Z kart historii. Unia inaczej. Minęło 450 lat od jej ustanowienia

Obraz „Unia lubelska” Jan Matejko namalował w 1869 r. Centralną postacią dzieła jest król Zygmunt II August, unoszący krzyż. Z mieczem w ręce klęczy Obraz „Unia lubelska” Jan Matejko namalował w 1869 r. Centralną postacią dzieła jest król Zygmunt II August, unoszący krzyż. Z mieczem w ręce klęczy Mikołaj Radziwiłł zwany Rudym - jedyny litewski senator, który nie złożył podpisu pod dokumentem unii
Prof. Adam Czesław Dobroński

Temat unii lubelskiej - pisanej też wielką literą - wraca co jakiś czas w dyskusjach rodaków. Teraz jest ku temu powód szczególny, bo minęło 450 lat od jej ustanowienia. A była to inicjatywa wyjątkowa, wydała owoc okazały. Na ile trwały?

Podstawowe fakty są znane. 1 lipca 1569 r. na sejmie walnym w Lublinie zapadło porozumienie pomiędzy „narodami” Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego (WKL). Król Zygmunt August II, mile kojarzony na Podlasiu, a w Knyszynie szczególnie, potwierdził je („ratyfikował”) 4 lipca, ogłaszając światu, że oba państwa są od tej chwili „jedno nierozdzielne i nieróżne ciało”, a Rzeczpospolita się „w jeden lud zrosła i spoiła”. Okrzyknięto ją Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Taki tekst encyklopedyczny zawiera jednak sporo uproszczeń i spróbujmy się im przyjrzeć.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Prof. Adam Czesław Dobroński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

55,00 110,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.