Prof. Adam Czesław Dobroński

Z kart historii. Unia inaczej. Minęło 450 lat od jej ustanowienia

Obraz „Unia lubelska” Jan Matejko namalował w 1869 r. Centralną postacią dzieła jest król Zygmunt II August, unoszący krzyż. Z mieczem w ręce klęczy Obraz „Unia lubelska” Jan Matejko namalował w 1869 r. Centralną postacią dzieła jest król Zygmunt II August, unoszący krzyż. Z mieczem w ręce klęczy Mikołaj Radziwiłł zwany Rudym - jedyny litewski senator, który nie złożył podpisu pod dokumentem unii
Prof. Adam Czesław Dobroński

Temat unii lubelskiej - pisanej też wielką literą - wraca co jakiś czas w dyskusjach rodaków. Teraz jest ku temu powód szczególny, bo minęło 450 lat od jej ustanowienia. A była to inicjatywa wyjątkowa, wydała owoc okazały. Na ile trwały?

Podstawowe fakty są znane. 1 lipca 1569 r. na sejmie walnym w Lublinie zapadło porozumienie pomiędzy „narodami” Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego (WKL). Król Zygmunt August II, mile kojarzony na Podlasiu, a w Knyszynie szczególnie, potwierdził je („ratyfikował”) 4 lipca, ogłaszając światu, że oba państwa są od tej chwili „jedno nierozdzielne i nieróżne ciało”, a Rzeczpospolita się „w jeden lud zrosła i spoiła”. Okrzyknięto ją Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Taki tekst encyklopedyczny zawiera jednak sporo uproszczeń i spróbujmy się im przyjrzeć.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Prof. Adam Czesław Dobroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.