(ad)

Z miasta do miasta i blisko, i tak daleko

(ad)

W powiecie strzelecko-drezdeneckim na publiczny transport nie można liczyć. Starostwo chce i musi to zmienić. Dlatego zaczęło układać plan komunikacji.

Mieszkańcy od dawna narzekają na brak komunikacji z miejscowościami w całym powiecie. Z Drezdenka nie dojedzie się choćby do Dobiegniewa, ze Zwierzyna czy ze Starego Kurowa też. Ze Strzelec też nie jest łatwo się wydostać. Po gminie kursuje jedynie prywatny bus, który parę razy dziennie objeżdża wioski. To i tak dobrze - po wsiach gminy Drezdenko nie jeździ nawet mały bus.

Lekko nie jest, dlatego starostwo powiatowe tworzy właśnie nowy plan transportu publicznego - dla całego powiatu. To w związku z nowym rozporządzeniem, które wejdzie w życie za kilkanaście miesięcy. Według niego to powiat będzie odpowiadał za połączenia między gminami.

Starostwo przygotowało już mapkę, na której wyznaczono planowane trzy nowe połączenia: ze Strzelec przez Zwierzyn i Stare Kurowo aż do Drezdenka, ze Strzelec do Dobiegniewa i z Drezdenka do Dobiegniewa.

- To ostatnie połączenie kiedyś było uruchomione, ale okazało się nierentowne, przewoźnik zrezygnował. Obecnie też zastanawiamy się, czy jest sens, by na tych trasach kursowały autobusy z 40 czy 50 miejscami, czy może mniejsze busy. Ale na razie jesteśmy dopiero na etapie planowania - mówi Mirosław Bak zajmujący się transportem w starostwie powiatowym.

Jeśli okaże się, że do połączeń powiat będzie musiał dopłacać, starostwo będzie chciało zawrzeć porozumienia z gminami, aby też wspierały finansowo transport.

- Wierzę, że się dogadamy. Jeśli każda gmina dorzuci coś na ten cel, to na pewno uda się takie połączenia uruchomić - mówi burmistrz Dobiegniewa Leszek Waloch.

- Jeśli połączenia te będą rentowne i będzie korzystać z nich wystarczająca liczba mieszkańców, gmina nie będzie musiała do nich dopłacać. A jeśli będzie inaczej, pomyślimy. Jest zbyt wcześnie, by decydować - mówi sekretarz gminy Strzelce Dorota Grzesiak.

Powiat będzie opracowywał swój plan transportowy, „łączący” wszystkie gminy, przez cały 2016 r.

(ad)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.