Z nepotyzmem i kolesiostwem żadna władza sobie nie radzi

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Marta Gawina

Z nepotyzmem i kolesiostwem żadna władza sobie nie radzi

Marta Gawina

Takie są wnioski z naszego sondażu Zapytaliśmy w nim też o sytuację ekonomiczną Polaków.

Nasz ogólnopolski sondaż został przeprowadzony po roku od zmiany władzy w kraju. Zapytaliśmy w nim m.in. o preferencje partyjne, aborcję, gimnazja, czy handel w niedzielę. Ale chcieliśmy też poznać opinię Polaków, w tym mieszkańców województwa podlaskiego co sądzą o nepotyzmie, kolesiostwie i załatwianiu pracy po znajomości. Jak wygląda skala tego zjawiska, porównując rządy PIS do rządów PO?

Z nepotyzmem i kolesiostwem żadna władza sobie nie radzi
Nasz sondaż został zrealizowany metodą wywiadu ankieterskiego.

Ponad 46 proc. ankietowanych Podlasian uznało, że skala nepotyzmu jest taka sama. Że jest jeszcze większa - tak uważa ponad 39 proc. badanych. Tylko ok. 14 proc. przepytanych czuje, że zjawisko nepotyzmu jest mniejsze teraz niż za rządów PO.

- Nepotyzm był i jest. Szkoda, że partie polityczne, które przed wyborami deklarują walkę z tym zjawiskiem, po wyborach szybko o tym zapominają - uważa dr Jarosław Matwiejuk, konstytucjonalista z Uniwersytetu w Białymstoku. Przypomina, że przez nepotyzm i kolesiostwo, wiele ważnych stanowisk obsadzonych jest przez osoby bez kwalifikacji i predyspozycji.

A jak jest z naszą sytuacją ekonomiczną? Według większości przepytanych Podlasian ( ponad 64 proc.) w ciągu ostatniego roku nie zmieniła się ona ani na lepsze ani na gorsze.

Pogorszenie warunków ekonomicznych odnotowało 20,5 proc. badanych mieszkańców regionu. Ponad 15 proc. było przeciwnego zdania. - Te odpowiedzi są umiarkowanie optymistyczne dla rządzących - uważa prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku. Przypomina, że Polacy, póki co, nie są Amerykanami. - Tam nawet osoba stająca nad grobem, powie, że wszystko jest dobrze. Natomiast w kontekście toczących się burzliwych dyskusji i przekazu, że w naszym kraju wszystko się źle dzieje, to te wyniki są w miarę dobre dla rządu - ocenia prof. Wnorowski.

Umiarkowanie optymistyczne dla rządzących są też wyniki preferencji partyjnych. Gdyby wybory odbyły się teraz, wygrałoby je PiS, ale w naszym regionie otrzymałoby tylko ponad 32 proc. poparcia. Rok temu było to ponad 45 proc. Największy skok w Podlaskiem odnotowała Nowoczesna, na którą chciałoby teraz głosować aż 29 proc. ankietowanych. Rok temu zdobyła nieco ponad 5 proc.

Nasz sondaż został zrealizowany metodą wywiadu ankieterskiego. Badanie wykonano we wszystkich województwach. Zrealizował je „Kurier Poranny” oraz 17 dzienników regionalnych Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia.

Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.