Mariusz Parkitny

Z policji wyciekają poufne dane od informatorów

Z policji wyciekają poufne dane od informatorów
Mariusz Parkitny

Prokuratura sprawdza, czy powodem jest bałagan, czy personalne rozgrywki

Nasz dziennikarz widział jeden z takich dokumentów, który wyciekł z komisariatu w Chojnie. To meldunek informacyjny z klauzulą tajności - poufne. Zawiera wiadomości od informatora policji o tym, kto w Chojnie popełnia przestępstwo. Informator (do wiadomości redakcji) podaje imię i nazwisko przestępcy, rodzaj przestępstwa, a nawet markę i numery rejestracyjne samochodu, którym jeździ. Ze względu na to, że dokument jest poufny, nie możemy podać szczegółów z zawiadomienia informatora. Meldunek zawiera też nazwiska policjanta przyjmującego donos i zastępcy komendanta komisariatu w Chojnie, który akceptuje dokument. Informacje musiały się wydać policjantom wiarygodne, bo z dokumenty wynika, że sprawa została zrealizowana niezwłocznie.

Meldunki informacyjne powinny być przez policję szczególnie chronione, bo ich wyciek może doprowadzić do ujawniania tożsamości informatora (powstaje zagrożenia dla jego życia i zdrowia) lub ostrzeżenia przestępcy wymienionego w meldunku.

Nie jest jasne dlaczego dokument (lub do

- Albo policjant jest bałaganiarzem i zgubił meldunek, albo ktoś mu go ukradł, aby zaszkodzić i dlatego chce nagłośnić sprawę. Pytanie tylko, czy jeśli to była kradzież, to zrobił to przestępca, któremu policjant nacisnął na odcisk, czy to jakaś rozgrywka między policjantami - mówi nasz informator.

kumenty) wyciekły z komisariatu. Wczoraj sprawą zainteresował się wydział spraw wewnętrznych zachodniopomorskiej policji.

- Potwierdzamy fakt utraty dokumentu. W tej sprawie prowadzone jest już postępowanie przez prokuraturę - mówi asp. szt. Anna Gembala z zachodniopomorskiej policji.

Śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

- Prowadzone jest w sprawie przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez osobę pełniąca funkcję publiczną - mówi prokurator Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Według naszych informacji rozważane są dwie hipotezy skandalu na komisariacie.

Prawdopodobnie wszczęte będzie też postępowanie dyscyplinarne.

Mariusz Parkitny

Jestem dziennikarzem od ponad dwóch dekad. Piszę do Głosu Szczecińskiego, Naszego Miasta Szczecin, Trendy, portali www.gs24.pl, szczecin.naszemiasto.pl.


Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego w pracy zajmuję się najczęściej sprawami wymiaru sprawiedliwości: relacjami z procesów, opisywaniem śledztw. Interesują mnie też sprawy Szczecina. Czasem przyglądam się też naszej polityce, która potrafi przyprawić o ból głowy.


Znajdziecie mnie też bardziej prywatnie na Facebooku https://www.facebook.com/mariusz.parkitny.75 Twitterze https://twitter.com/ParkitnyMariusz i Instagramie https://www.instagram.com/parkitnymariusz/?hl=pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.