Z ruin klasztoru w Zagórzu zrobią atrakcję za 8 milionów złotych

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Jefimow
Ewa Gorczyca

Z ruin klasztoru w Zagórzu zrobią atrakcję za 8 milionów złotych

Ewa Gorczyca

Odbudowane zostanie dawne foresterium w ruinach klasztoru w Zagórzu. Powstanie tu centrum kultury.

Pozostałości XVIII-wiecznej siedziby zakonu Karmelitów Bosych na zagórskim Marymoncie, zwanym też górą Maryi, to – jak podkreślają władze gminy – unikatowy zabytek kultury i dziedzictwa historycznego.

Malownicze ruiny, położone na wzniesieniu nad Osławą, przy trasie w Bieszczady, są nie tylko główną atrakcją miasteczka, ale i jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych województwa podkarpackiego.

Otoczony warownymi murami kompleks powstawał przez 30 lat. Zakonnicy mieszkali tu przez ponad wiek. Opuszczony, strawiony przez pożar, wiele lat niszczał (karmelici próbowali bez powodzenia odbudować go w latach 50. ub. wieku).

W 2000 roku przejęła to miejsce gmina Zagórz. Sukcesywnie prowadzi prace, które pozwalają utrzymać je, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, w formie "trwałej ruiny". W ciągu ostatnich 6 lat na konserwację zagórskiego karmelu przeznaczono blisko 2,8 mln zł. Z myślą o turystach powstał punkt widokowy w jednej z kościelnych wież, odtworzone zostały ogrody klauzurowe.

Nowa inwestycja ma uczynić to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym. Bo choć ruiny są urokliwe, to brakuje infrastruktury dla turystów.

Gmina Zagórz projekt realizuje w partnerstwie z Bieszczadzkim Forum Europejskim. Zakłada on odbudowę i rozbudowę obiektu dawnego foresterium, czyli budynku gościnnego, z przeznaczeniem na centrum kultury. Zrekonstruowana zostanie też zabytkowa studnia: zyska cembrowinę z zadaszeniem. Powstaną nowe ciągi spacerowe.

Turyści już teraz licznie odwiedzają ruiny na Marymoncie. Podziwiają monumentalną bryłę barokowego kościoła, pozostałości budynku kordegardy, klasztoru, cel zakonnych, zabudowań gospodarczych, murów obronnych i widok rozciągający się ze wzgórza. Rocznie pojawia się tu ok. 20 tys. osób.

– Budynek foresterium zostanie zabezpieczony przed niszczeniem, a równocześnie zyska nową funkcję, adekwatną do stale rosnącego poziomu zainteresowania odwiedzających. Dzięki zaplanowanym rozwiązaniom architektonicznym budynek stanie się też dostępny dla osób niepełnosprawnych

– podkreśla Jerzy Zuba z Urzędu Miasta i Gminy Zagórz.

W obiekcie zostanie zaaranżowana cela zakonnika. Będzie sala wirtualnej rzeczywistości, sala projekcyjno-filmowa, sala ekspozycyjno-konferencyjną, pracownie artystyczne, punkt informacji turystycznej, restauracja wraz z zapleczem gastronomicznym. Znajdzie się miejsce na promocję produktów regionalnych, pomieszczenia socjalne wraz z zapleczem sanitarnym, zaplecze magazynowe i toalety.

Wartość inwestycji wynosi ponad 8,5 mln zł. Na projekt adaptacji ruin na centrum kultury gmina Zagórz dostała dofinansowanie w kwocie prawie 5 mln 315 tys. zł, w ramach RPO na lata 2014 – 2020.

Ewa Gorczyca

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.