Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Bogumiła Rzeczkowska

Za kratkami po narkotykach i dopalaczach

Za kratkami po narkotykach i dopalaczach Fot. Kurier Lubelski
Bogumiła Rzeczkowska

Dwudziestu czterech osadzonych w Zakładzie Karnym w Czarnem było pod wpływem narkotyków. To wyniki kompleksowej kontroli .

Grupy kontrolne ze specjal-
nie szkolonymi psami i narkotestami pojawiły się w celach Zakładu Karnego w Czarnem w środę.
- Została przeprowadzona kontrola na obecność środków psychoaktywnych w grupie 664 mężczyzn – informuje major Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. - U dwudziestu czterech osadzonych po badaniu narkotestem wykryto obecność narkotyków. Ci osadzeni zostaną ukarani dyscyplinarnie.

Jednak 22 osoby odmówiły poddania się badaniu. - Zgodnie z Kodeksem karnym wykonawczym, osadzeni nie mogą odmówić takich badań. W tej sytuacji istnieje domniemanie, że także zażyły środki odurzające i wobec tych osób zostaną zastosowane kary dyscyplinarne - mówi major Elżbieta Krakowska. - Karę stosuje dyrektor zakładu karnego i to od niego zależy jej rodzaj - od nagany, przez pozbawienie przywilejów, na przykład widzeń, robienia zakupów po umieszczenie w celi izolacyjnej. W przypadku zakładu półotwartego skazany może trafić do zakładu zamkniętego, a jeśli pracuje na zewnątrz jednostki, może być z tej pracy wycofany.

- W czasie przeszukania cel w Czarnem nigdzie nie znaleziono narkotyków, więc nie można nikomu zarzucić ich posiadania - mówi rzeczniczka SW. Dodaje, że takie kontrole są wpisane w działania profilaktyczne.

- W ubiegłym roku było siedem dużych kontroli w całej Polsce - mówi rzeczniczka. - Coraz częściej osoby odwiedzające przemycają narkotyki. Przynoszą je matki, żony, przysyłane są w listach, w laurkach zrobionych przez dzieci. Ostatnio były wszyte w język buta. Zdarzają się przypadki, że wnoszą je nawet adwokaci. Alkohol jest trudno przemycić, a dopalacze i narkotyki są łatwe do ukrycia. Gdy znajdujemy środki odurzające u odwiedzających, wzywamy policję i rozpoczyna się procedura karna. Zdarza się, że narkotyki do zakładów karnych wnoszą nawet adwokaci.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Kuriera Porannego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Kuriera Porannego
  • codzienne e-wydanie Kuriera Porannego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Bogumiła Rzeczkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.poranny.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.