Za pół roku nasze śmieci będą droższe

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Filip Pobihuszka

Za pół roku nasze śmieci będą droższe

Filip Pobihuszka

Znamy już nowe stawki za odbiór śmieci w powiecie nowosolskim. Podwyżka wyniesie nawet 4 zł od osoby, jeśli odpady będą zmieszane

Będzie drożej. Od 1 marca 2017 roku zapłacimy więcej za odbiór śmieci, zarówno tych segregowanych jak i niesegregowanych, choć oczywiście ci, którzy dzielą swoje odpadki na frakcje, będą płacić mniej od tych drugich.

Decyzja o nowych stawkach zapadła w miniony wtorek, o czym za pośrednictwem facebooka, poinformował Jacek Milewski, wiceprezydent Nowej Soli i przewodniczący Zgromadzenia Związku Międzygminnego „Eko-Przyszłość”. - Ostateczna decyzja zapadła. Członkowie zgromadzenia (...) jednogłośnie uchwalili nową stawkę „opłaty śmieciowej” - czytamy.

Ile więc przyjdzie nam płacić za niespełna pół roku? Opłata za odbiór śmieci posegregowanych podskoczy z 8,80 zł do 10,50 zł. Z kolei za odpady zmieszane zapłacimy 19 zł, zamiast dotychczasowych 15 zł. Przytoczone stawki dotyczą oczywiście opłaty od osoby.

- Siłą rzeczy stawki musza być wyższe, żeby zapewnić dalsze funkcjonowanie związku - komentuje Grzegorz Wiater, przewodniczący zarządu związku. Jak podkreśla, stawki będą wyższe, ale „akceptowalne dla społeczeństwa”, a w perspektywie kilku najbliższych lat powinny okazać się optymalne. - Procedura przetargowa nadal trwa. Pierwsza uchwała to była akceptacja stawek - dodaje G. Wiater.

Siłą rzeczy stawki musza być wyższe, żeby zapewnić dalsze funkcjonowanie związku

Z kolei we wpisie J. Milewskiego czytamy: - Zmiana wysokości opłaty spowodowana jest tylko i wyłącznie wzrostem ceny za usługę odbioru, transportu i zagospodarowania śmieci przy zachowaniu wszystkich dotychczasowych warunków zaproponowaną przez oferenta, który w przetargu złożył najniższą ofertę (wzrost ten wynosi nieco ponad 18 proc.). Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby utrzymać wysokość opłaty przez kolejne cztery lata. Czy to się uda czas pokaże.

Najniższą ofertę złożyło to samo konsorcjum, które obsługuje nas od początku „śmieciowej rewolucji”. To spółki Tonsmeier z Kiełcza, Uskom z Kożuchowa oraz Spółka Komunalna ze Wschowy.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.