Za powrót do antycznej Grecji gmina będzie musiała słono zapłacić

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Julita Januszkiewicz

Za powrót do antycznej Grecji gmina będzie musiała słono zapłacić

Julita Januszkiewicz

Park Grecki w Zaściankach to jeden z dwóch zwycięskich projektów, które mają być sfinansowane z budżetu obywatelskiego gminy Supraśl. Problem w tym, że pieniądze nie pójdą na inwestycję, ale na zakup ziemi od prywatnych właścicieli.

Amfiteatr, który byłby miejscem spotkań, pikników, imprez plenerowych czy też koncertów. Tablice i plansze informujące o historii starożytnej i nowożytnej Grecji. Miejsca postojowe oraz wiaty. Tak może wygląda Park Grecki w Zaściankach.

Na taki ciekawy pomysł wpadł Roman Greś, mieszkaniec Zaścianek, wcześniej radny gminy Supraśl. W rozmowie z nami podkreśla, że jest starostą w prawosławnej parafii św. Męczennika Pantelejmona w Zaściankach.

- Jako radny nadałem sąsiadującej z nią ulicy nazwę Grecka. Nasza cerkiew jest wybudowana w stylu greckim, a proboszcz to nawet studiował w Atenach - zauważa pan Roman.

Zamarzył sobie, by koło cerkwi urządzić rekreacyjne miejsce, które nawiązywałoby do antycznej Hellady.

- Starożytnością nie za bardzo się interesuję. Ale w Grecji byłem, zwiedzałem. Bardzo mi się tam podobało - uśmiecha się mieszkaniec Zaścianek.

Swój pomysł zgłosił do budżetu obywatelskiego gminy Supraśl na 2018 rok. Projekt „Park Grecki w Zaściankach” poparło 1019 mieszkańców. Teraz czas na jego realizację. Powstanie parku w Zaściankach ma kosztować 1 mln 450 tys. zł. Problem w tym, że te pieniądze nie zostaną wydane na jego budowę, tylko na zakup działek. Bo teren, na którym miałaby powstać inwestycja w Zaściankach jest prywatny. Roman Greś nie jest zaskoczony takim obrotem sprawy.

 

W dalszej części artykułu dowiesz się m. in.:

 

o projekcie i problemach jego realizacji

 

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.